• Odbierz prezent
Energa publikuje wyniki finansowe - ponad dwukrotnie niższy zysk w I półroczu

Spółka Energa w piątek 27 września opublikowała wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2019 r. Okazały się one zauważalnie gorsze od rezultatów z zeszłego roku - mimo nieznacznie wyższych przychodów, spółka osiągnęła ponad dwukrotnie niższy zysk w porównaniu do pierwszego półrocza 2018 r. Na piątkowej sesji akcje Energi nieznacznie tracą.

 

Energa w drugim kwartale roku osiągnęła skonsolidowany zysk netto (przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej) w wysokości 89 mln złotych, w porównaniu do 281 mln złotych netto rok wcześniej, co jest spadkiem o ponad 68%. Wynik EBIDTA to 704 mln złotych, wobec 535 mln złotych rok wcześniej.

Zysk operacyjny w drugim kwartale wyniósł 163 mln złotych, w porównaniu do 415 mln złotych w IIQ 2018 r. Minimalnie wyższe okazały się natomiast skonsolidowane przychody ze sprzedaży - osiągnęły one w IIQ 2,54 mld PLN, wobec 2,39 mld rok wcześniej (wzrost o ponad 6%).

 

Jeśli chodzi zaś o wyniki półroczne, Energa wypracowała skonsolidowany zysk netto w wysokości 275 mln złotych, w porównaniu do 556 mln złotych rok wcześniej, co jest spadkiem o ponad 50,5%. Wyższa okazała się jednak EBITDA, która wyniosła 1,25 mld PLN, wobec 1,16 mld PLN rok wcześniej. Półroczne przychody ze sprzedaży wyniosły 5,52 mld PLN, w porównaniu do 5,03 mld rok wcześniej (wzrost o ponad 9,7%).

 

Jak można dowiedzieć się z komunikatu spółki, na wyniki finansowe w pierwszym półroczu miały wpływ zmiany regulacyjne, w tym głównie zamrożenie cen energii elektrycznej w I półroczu 2019 r. do poziomu z 30 czerwca zeszłego roku, na mocy nowelizacji ustawy z grudnia 2018 r.

Oprócz tego zarząd Energi zwrócił uwagę na strategię spółki, która polega na preferowaniu wytwarzania energii z - w ramach miksu energetycznego, w czym pomoże niedawna umowa z konsorcjum bankowym na udzielenie 2 mld PLN kredytu na inwestycje spółki w „czysta energię”.

 

Kurs Energi na piątkowej sesji oscyluje wokół ceny z wczorajszego zamknięcia - aktualnie wynosi on 6,4200 PLN za akcję.

 

https://www.fxmag.pl/artykul/energa-otrzyma-2-miliardy-kredytu-na-inwestycje-bez-wegla

 

 

Notowania: Energa SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ENG/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk