• Odbierz prezent
Energa otrzyma 2 miliardy kredytu na inwestycje bez węgla

Spółka energetyczna Energa poinformowała we wtorek 17 września o podpisaniu umowy z konsorcjum pięciu banków na udzielenie pierwszego w Polsce kredytu odnawialnego opartego o czynniki społeczno-środowiskowe (ESG). Wartość kredytu ma docelowo wynieść 2 mld złotych, zaś środki z niego mają zostać przeznaczone na inwestycje w odnawialne źródła energii.

 

Energa podpisała umowę kredytową z konsorcjum banków w skład którego wchodzą Santander Bank Polska (jako koordynator), Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO BP, Caixabank oraz MUFG Bank. Kredyt w wysokości 2 mld dolarów zostanie udzielony na pięć lat z możliwością dwukrotnego przedłużenia o rok. Jego oprocentowanie będzie określone na podstawie wysokości stopy procentowej WIBOR powiększonej o marżę. Co ciekawe, sama wysokość marży będzie dynamiczna i jej wysokość będzie zależna m.in od uzyskanego przez Energę ratingu ESG, określającego „ekologiczność” spółki i jej społeczną odpowiedzialność. Rating ESG dla spółki będzie przyznawany co rok przez agencję Vigeo Eiris, należącą do Moody’s.

Warunkiem uzyskania kredytu na preferencyjnych warunkach jest wykorzystanie przez Energę środków na cele niezwiązane z energetyką węglową, lecz z inwestycjami w infrastrukturę energetyczną opartą na odnawialnych źródłach energii.

 

Kredyty udzielane spółkom wg kryteriów ESG są coraz popularniejsze i swoimi preferencyjnymi warunkami zachęcają firmy do podejmowania inwestycji w zrównoważony rozwój i ekologię. Grupa Santander jest globalnym liderem projektów kredytowych tego typu, biorąc udział w ponad 70% globalnych inicjatyw tego typu w tym roku.

PKO BP we wtorkowym komunikacie poinformował, że liczy na aktywne uczestnictwo w kolejnych programach kredytowych opartych na kryteriach społeczno-środowiskowych w przyszłości.

Akcjonariusze Energi nie zareagowali optymizmem na kredyt udzielony spółce. Kurs akcji na zakończeniu wtorkowej sesji wynosi 6,9000 PLN, co jest spadkiem o 0,72%.

Czytaj także: WIG-ESG na GPW - powstanie nowy indeks dla spółek odpowiedzialnych społecznie

Giełda Papierów Wartościowych poinformowała we wtorek 13 sierpnia o planach wprowadzenia nowego indeksu giełdowego, jakim będzie WIG-ESG, obejmujący największe spółki notowanych na warszawskim parkiecie, których działalność cechuje się odpowiedzialnością społeczną i wysokimi standardami ekologicznym.. Czytaj
WIG-ESG na GPW - powstanie nowy indeks dla spółek odpowiedzialnych społecznie

Notowania: Energa SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ENG/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk