• Odbierz prezent
Emerytura. Kiedy i dlaczego sam powinieneś zadbać o swoją emeryturę?

To słowo może nam kojarzyć się bardzo różnie. Jedni słysząc je snuć mogą utopijne wizje wolności, jaką miałoby im dać zrzucenie codziennego, etatowego kagańca. Można wyobrazić sobie, że będzie to czas spokoju, czytania ciekawych książek, podróżowania, spędzania wielu chwil z rodziną i ulubionym hobby. Piękna, złota jesień życia, prawda?

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest emerytura,
 • ile pieniędzy potrzeba na spokojną przyszłość,
 • jak zacząć odkładać fundusze na emeryturę.

Emerytura. Czym jest?

Po drugiej jednak stronie będzie ktoś, komu emerytura może kojarzyć się z brakiem sił, które przez całe życie wkładał w codzienną pracę. Z wyrzeczeniami niezbędnymi aby przeżyć do pierwszego, z brakiem sił i oglądaniem każdej złotówki z obu stron, decyzją niestety nie na temat tego w jaką podróż się jutro wybrać, ale raczej który z bardzo długiej listy leków dziś wykupić, żeby wystarczyło nam jeszcze na jakieś jedzenie.
Dwa totalnie odmienne światy. Która wizja będzie bliższa prawdy?

Nie na wszystko masz wpływ

Mimo tego, że dziś dbasz o dietę i jesteś aktywny fizycznie, to niestety nie masz gwarancji, że z wiekiem nie zachorujesz, albo nie stanie się coś, co utrudni ci życie. Masz jednak realny wpływ na to jak zabezpieczysz się przed taką ewentualnością. Nie dam ci złotej rady na temat tego co jeść, co pić, łykać, czy ogólnie jak żyć, by dożyć stu pięćdziesięciu zdrowych lat. Chciałbym jednak w tym cyklu uświadomić ci jak bardzo istotną kwestią jest zabezpieczenie finansowe swojej emerytury i pokazać, że wcale nie musi to być trudne i wiązać się z masą wyrzeczeń! O tym jak dokładnie działa polski system emerytalny zastanowimy się już w kolejnym odcinku naszego emerytalnego cyklu. Jeśli jednak wydaje ci się, że ogólnie temat cię nie dotyczy, to pomyśl ile już teraz państwo zabiera ci z tytułu składek emerytalnych właśnie. Otóż jeśli zarabiasz około 3000zł netto, czyli 4123 brutto, to co miesiąc państwo potrąca ci trochę ponad 400zł tytułem składki emerytalnej. Warto moim zdaniem zainteresować się tym, co później stanie się z tymi pieniędzmi.

Zatrważające dane

Nie podlega dyskusji fakt, że każdy z nas ma zupełnie inną sytuację życiową. Ktoś zarabiają więcej, ktoś mniej. Każdy ma swoje potrzeby i wydatki, ale jestem całkowicie przekonany, że każdy z nas powinien mieć wyrobiony nawyk oszczędzania. Mówimy tu nawet o najmniejszych kwotach, które przecież na przestrzeni lat urosną i pozwolą nam zabezpieczyć naszą przyszłość. Tymczasem okazuje się, że prawie połowa Polaków nie odkłada niczego na emeryturę, a co czwarty nie widzi w ogóle takiej potrzeby... Najwidoczniej uważamy, że skoro teraz ciężko pracujemy, odprowadzając ogromne ilości podatków i składek, to godziwa emerytura od państwa nam się po prostu należy. I z tym absolutnie dyskusji nie ma, jednak  sam fakt, że te pieniądze dostać powinniśmy nie jest niestety równoznaczny z tym, że po skończeniu pracy rzeczywiście co miesiąc otrzymamy przelew w wysokości pozwalającej nam na utrzymanie obecnego poziomu życia. Aktualne dane mówią, że najwyższa polska emerytura wynosi około 20.000zł – zarówno sobie jak i wam życzę, aby nasze świadczenia nie były mniejsze. Ale dominanta nie wygląda już tak kolorowo, bo mówimy tu o emeryturze w wysokości 1727,62zł.


FXMAG finanse osobiste emerytura. kiedy i dlaczego sam powinieneś zadbać o swoją emeryturę? emerytura oszczędzanie finanse osobiste zus filary ppk ike ikze co to jest emerytura 13 emerytura emerytura stażowa emerytura pomostowa 13 emerytura 2020 wcześniejsza emerytura emerytura 2020 najniższa emerytura najniższa emerytura 2020 wiek emerytalny emerytury www.zus.pl emerytury 2020 kalkulator emerytalny zakład ubezpieczeń społecznych emerytura po 40 latach pracy wiek emerytalny w polsce odkładanie na emeryture trzynasta emerytura kiedy zacząć odkładać na emeryturę jak odkładać na emeryturę zus logowanie 14 emerytura inwestowanie emerytalne ile pieniędzy potrzeba na emeryturę jak zabezpieczyć się finansowo zabezpieczenia finansowe wolność finansowa 1

Ile pieniędzy nam potrzeba?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co nie znaczy, że nie powinniśmy jej samodzielnie poszukać. Sprawa jest złożona, bo jak wiemy każdy ma inną zupełnie sytuację życiową. Jeśli na starość chcemy pomagać finansowo naszym przyszłym wnukom, realizować pasje, dobrze się odżywiać i móc jeszcze pozwolić sobie na prywatną opiekę zdrowotną to będziemy potrzebowali trochę więcej niż w przypadku, kiedy już w tym momencie żyjemy skromnie i taki stan rzeczy nam odpowiada. Pod lupę trzeba wziąć wyciągi z naszych kont i zastanowić się, czy po skończeniu pracy będziemy pieniądze wydawali w takim samym tempie. Warto zastanowić się nad tym, kiedy uda nam się spłacić hipotekę i inne ciążące na nas zobowiązania.

Trzeba pamiętać, że odpadną nam pewne koszty stałe

Nie będziemy na przykład musieli codziennie jeździć do biura, więc mniej wydamy na paliwo czy utrzymanie samochodu, który zużywał się będzie w mniejszym stopniu. W Polsce mężczyźni mogą przejść na emeryturę w wieku 65, a kobiety 60 lat. Z kolei średnia długość życia Polaka to prawie 74 lata, a polki 82. Mówimy więc o dziewięciu latach na emeryturze w przypadku mężczyzny, lub dwudziestu dwóch w przypadku kobiety. Oczywiście każdemu z Was życzę 150 przeżytych lat zdrowia – chociaż to oznaczałoby, że należy przygotować się na około 85 lat na emeryturze i nie wiem, czy zdążylibyśmy się na tak długi okres odpowiednio zabezpieczyć.

Kiedy trzeba zacząć odkładać?

Najlepiej już teraz. Niezależnie, czy masz dwadzieścia, trzydzieści czy pięćdziesiąt lat, powinieneś odkładać pieniądze na emeryturę. Serio! Dobrze jest zastanowić się kiedy chciałbyś zrezygnować z pracy. Możesz przecież odejść z niej wcześniej, niż przed osiągnięciem prawnie określonego wieku emerytalnego – musisz jednak być odpowiednio zabezpieczony. Są takie grupy zawodowe, które ze względu na charakterystykę swojej pracy pozwolą ci przejść na nią szybciej – i na to też powinieneś być gotowy. Kiedy będziesz już wiedział w jakim wieku chcesz skończyć pracować trzeba dokonać niemożliwego – oszacować ile lat będziesz chciał być emerytem – czyli mówiąc wprost – jak długo planujesz żyć.

Nikt niestety nie ma szklanej kuli i nie przewidzi takich rzeczy dokładnie,

ale załóżmy, że chcesz zostać emerytem w wieku 65 lat i planujesz dożyć pięknych 85 urodzin. Daje nam to równe 20 lat, na które powinieneś przygotować się finansowo. Pomyśl ile pieniędzy chciałbyś mieć do dyspozycji na emeryturze – załóżmy, że mówimy o dwóch tysiącach złotych miesięcznie. Pomnóżmy to przez 20 lat, czyli 240 miesięcy. Wynik to 480 000zł. Tyle powinieneś odłożyć, jeśli chcesz zabezpieczyć się na starość.

Jak zacząć?

Kiedy już odpowiesz sobie na powyższe pytania pora zabrać się do działania. Zależnie od tego jak długi czas dzieli cię od przejścia na emeryturę będziesz mógł dobrać odpowiedni sposób oszczędzania, czy też inwestowania w swoją przyszłość. O tym jak je wybrać, z jakim wiążą się ryzykiem, jakie mają wady i zalety dowiesz się z kolejnego odcinka naszego emerytalnego kursu. Bądź z nami koniecznie!


Paweł Olszowik

Prowadzący cyklu "Najlepszy portfel emerytalny", zawodowo związany z mediami twórca internetowego wideo. Prywatnie inwestor indywidualny, miłośnik oszczędzania, motoryzacji i nowych technologii.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk