• Odbierz prezent
Elon Musk rozdaje kryptowaluty na Twitterze. Konto szefa Tesli padło ofiarą ataku

Oficjalne konto na Twitterze należące do Elona Muska, miliardera i współzałożyciela m.in. marki motoryzacyjnej Tesla oraz firmy SpaceX, padło ofiarą ataku hakerskiego. Oszuści zdołali na kilkadziesiąt minut przejąć konto Muska i opublikować w jego imieniu tweety obiecujące darowizny w postaci darmowych bitcoinów (BTC) oraz Ethereum (ETH), które potencjalnie mogły trafić nawet do ponad 20 mln użytkowników portalu społecznościowego.

 

Prawdziwe konto, fałszywa promocja

Atak został udaremniony w ciągu kilkunastu minut, zaś tweety opublikowane przez oszustów usunięte przez administrację portalu. Sam poszkodowany jak dotąd nie poinformował użytkowników obserwujących jego profil o ataku, którego padł ofiarą. Warto dodać, że Elon Musk jest obecnie obserwowany na Twitterze przez niemal 22.5 mln osób, co sprawia że jego konto jest jednym ze stu najpopularniejszych na świecie.

Tweety opublikowane przez hakerów za pośrednictwem konta Elona Muska korzystały ze znanego i mało wyrafinowanego sposobu oszustwa - post informuje o rzekomej akcji rozdawania darmowych kryptowalut - najczęściej Ethereum, rzadziej bitcoina - jednocześnie prosząc zainteresowanych o przesłanie na podany adres niewielkiej ilości BTC lub ETH, tak aby autor mógł odesłać znacznie wyższą kwotę w ramach akcji. Post informuje również o limitowanym charakterze promocji, zachęcając do szybkiej reakcji. W celu uwiarygodnienia oszustwa, na które nabierają się tysiące osób, pod postem natychmiast pojawiają się komentarze od fałszywych kont lub botów, informujące o tym, że właśnie otrzymali obiecaną darowiznę, za którą serdecznie dziękują. Być może to właśnie komentarze sprawiają, że tak wielu użytkowników, kierując się bezmyślną chciwością, przesyła swoje kryptowaluty oszustom.

Oczywiście, jak nietrudno się domyślić, po przesłaniu symbolicznej sumy na podany adres, żaden z użytkowników nie otrzymuje niczego w zamian, jednocześnie tracąc przesłane środki.

Ataki tego typu przeprowadzane są przez fałszywe konta, podszywające się pod konkretnych użytkowników Twittera (to samo zdjęcie profilowe, imię i nazwisko, minimalnie zmieniona nazwa konta, której nie da się zduplikować), jednak w przypadku opisywanego ataku hakerzy wykorzystali oficjalne, zweryfikowane konto Elona Muska, co mogło zdezorientować potencjalne ofiary.

Obecnie nie poinformowano w jaki sposób doszło do ataku, nie wiadomo również ile osób zostało poszkodowanych. Z pewnością jednak znalazły się osoby, które dały się oszukać, gdyż w komentarzach pod tweetami Muska pojawiają się nieliczne oskarżenia o kradzież wysłanych kryptowalut.

 

twitter scam eth vitalik buterin

Zrzut ekranu przykładowego konta podszywającego się pod profil Vitalika Buterina na Twitterze, źródło: Twitter

 

Twitter pełen rozdających Ethereum

Serwis społecznościowy Twitter jest jednym z głównych celów oszustów „rozdających” darmowe kryptowaluty. Obecnie można mówić wręcz o pladze fałszywych kont podszywających się pod rozpoznawalne osoby ze świata technologii i finansów, oferujących darmowe kryptowaluty w komentarzach pod niemal każdym tweetem prawdziwego użytkownika. Współtwórca Ethereum Vitalik Buterin (804 tys. obserwujących na Twitterze) postanowił dodać do nazwy swojego profilu frazę „Not giving away ETH” („nie rozdaję ETH”), co jednak nie wyeliminowało wszystkich oszustów pod jego tweetami. Również John McAfee (845 tys. obserwujących), kontrowersyjny biznesmen i promotor kryptowalut, otoczony jest fałszywymi kontami. W grudniu zeszłego roku jego konto na Twitterze zostało przejęte przez hackerów metodą tzw. SIM swappingu, dzięki czemu oszuści mogli publikować z jego oficjalnego konta, podobnie jak w opisywanym przypadku profilu Elona Muska. Hakerzy opublikowali wówczas w imieniu McAfee tweet zachęcający do inwestowania w Ripple (XRP).

Czytaj także: Ponad 5 mln dolarów w kryptowalutach skradzione za pomocą... nr telefonu

Dwudziestoletni student z Bostonu został aresztowany w połowie lipca za współtworzenie  zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonała kradzieży Bitcoina (BTC) i innych kryptowalut o łącznej wartości ponad 5 mln dolarów. Złodzieje wykorzystali dotąd mało znaną, lecz coraz częściej wykorzystywaną .. Czytaj
Ponad 5 mln dolarów w kryptowalutach skradzione za pomocą... nr telefonu

 

6 sierpnia firma Duo Security, zajmująca się cyberbezpieczeństwem i badaniem sieci, opublikowała raport, wg którego za popularnymi próbami wyłudzenia kryptowalut na Twitterze kryje się ponad 15 tys. fałszywych kont, sterowanych w sposób zaprogramowany i funkcjonując jako tzw. boty. Administracja portalu nie radzi sobie ze skalą tego zjawiska, jak dotąd nie wypracowano również skutecznego mechanizmu identyfikowania fałszywych kont.

 

Elon Musk pod ostrzałem

Elon Musk nie padł ofiarą ataku na Twitterze po raz pierwszy. W kwietniu 2015 r. hakerzy przejęli jego konto, wraz z innymi profilami na portalach społecznościowych, początkowo publikując tweety o akcji rozdawania darmowych pojazdów Tesla Model S, następnie próbując usunąć konto, a także zablokować witrynę internetową jego firmy motoryzacyjnej. W lutym tego roku ofiarą ataku kryptowalutowych hakerów padła również infrastruktura chmury obliczeniowej Tesli. W ramach ataku cryptojackingowego wykorzystali oni uzyskaną moc obliczeniową do kopania BTC, co zostało udaremnione przez firmę RedLock, zajmującą się bezpieczeństwem danych w chmurze.

Profil Elona Muska na Twitterze jest częstym celem ataków kryptowalutowych oszustów podszywających się pod szefa Tesli. Po niedawnym ogłoszeniu planów wyjścia spółki Tesla (TSLA) z giełdy, ogłoszonym na Twitterze przez Muska, a następnie odrzuceniu tej możliwości kilka dni później i zapowiedzeniu zmian w firmie, jedno z podszywających się pod Muska kont rozpowszechniło fałszywą informację, że Tesla rozpocznie przyjmowanie płatności w BTC i ETH. Fake news pojawił się nawet na nielicznych portalach związanych z walutami cyfrowymi.

 

Czytaj także: Tesla upadnie. Przejęcie jedynym ratunkiem.

Trzeci kwartał 2017 r. Tesla Motors Inc. kończy stratą na poziomie kilkuset mln dolarów i jest to kolejny kwartał ogromnych strat. Tylko w ostatnich dziewięciu miesiącach tego roku spółka straciła ponad 1,2 mld dolarów, a od początku 2013 r. ponad 3,2 mld dolarów (tabela nr 1). Spółka, która produku.. Czytaj
Tesla upadnie. Przejęcie jedynym ratunkiem.

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk