• Odbierz prezent
Electronic Arts  vs Activision Blizzard. Który gamingowy gigant jest lepszą inwestycją? Spadek bitoicna (BTC) poniżej 30 000 dolarów (USD) możliwym scenariuszem

Ten tydzień rozpocznie się ogłoszeniem wyników kwartalnych jednych z największych i najbardziej popularnych firm pośród inwestorów detalicznych na rynku: Amazon (AMZN), Alphabet (GOOG), Alibaba (BABA) oraz Pfizer (PFE) publikują wyniki we wtorek. Wszystkie te firmy pomogły konsumentom w trakcie pandemii COVID-19 swoimi produktami i usługami: od samochodów elektrycznych, gig economy (rynek umów krótkoterminowych), platform eCommerce, aż po usługi zdrowotne i z zakresu fintech. Nic dziwnego, że firmy te konsekwentnie znajdują się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych akcji wśród inwestorów eToro w Polsce, jak i na świecie.

Znaczące zawyżone lub zaniżone wyniki w stosunku do oczekiwań mogą spowodować ruchy cen akcji zarówno spółek raportujących, jak i innych akcji z tego samego sektora.

Gamingowi giganci

Electronic Arts (EA) vs Activision Blizzard (ATVI)

Rynek gier jest szczególnie popularny wśród Polskich użytkowników eToro, ze względu na sukcesy polskich firm w tym obszarze. Akcje deweloperów gier były mocne w trakcie pandemii, jako że więcej osób zostało w domu i miało czas na granie, więc dochód tych firm bardzo wzrósł. Popularność gier na świecie będzie w nadchodzących dziesięcioleciach prawdopodobnie nadal rosła, dając czołowym wydawcom możliwość dotarcia do nowych graczy i zwiększenia sprzedaży na wschodzących rynkach. Taka wizja bardzo ekscytuje inwestorów.

Dwie największe firmy z tej branży to Electronic Arts (NASDAQ:EA) oraz Activision Blizzard (NASDAQ:ATVI) – obie publikują wyniki w tym tygodniu, kolejno we wtorek (02.02) i czwartek (04.02). Pytanie brzmi, która z nich jest lepszą inwestycją?

Activision Blizzard (ATVI)

Activision Blizzard skupił swoje wysiłki na swoich głównych franczyzach, takich jak Call of Duty i World of Warcraft. Call of Duty zostało udostępnione na urządzenia mobilne, a do tej pory grę pobrano około 300 milionów razy, a wkrótce ma zostać uruchomiona w Chinach, gdzie już zarejestrowało się w niej ponad 45 milionów konsumentów. Druga duża seria firmy, World of Warcraft, wprowadziła nowy dodatek, Shadowlands i jest obecnie najszybciej sprzedającą się grą w historii. W sumie firma posiada jedną z najbardziej dochodowych franczyz. Kształtowała się ona i czerpała korzyści z branżowych trendów, w tym rozwoju cyfrowej dystrybucji i sprzedaży przedmiotów w grach; od listopada 2020 roku firma zarobiła aż 1,2 miliarda dolarów z samych transakcji dokonanych w grze.

Rynek oczekuje wzrostu przychodów o 4,08% do 2,82 mld dolarów przy spadku zysku na akcję o 4,07% do 1,18 USD rok do roku. Cena akcji Activision Blizzard osiągnęła 20 stycznia 30-letni szczyt wartości, czyli 95,08 dolarów. Taki wzrost napędzany był zwiększonym popytem na gry spowodowanym pandemią. Inwestorzy będą śledzić wyniki, aby sprawdzić, czy ich przewidywania się sprawdziły oraz z zainteresowaniem będą wsłuchiwać się w prognozy zarządu firmy, ponieważ czynniki te zdeterminują wartość ceny w 2021 roku.

Electronic Arts (EA)

EA tworzy jedne z najpopularniejszych gier sportowych na rynku, takie jak FIFA, NHL i Madden.

Ich model opiera się na corocznym tworzeniu nowych wersji gier i choć wielu klientów narzeka, że nie wprowadzają wystarczającej ilości nowych treści, to ich sprzedaż jest zawsze dobra. Taki model wydawania tytułów może generować krytyczne głosy, ale z drugiej strony jest bardziej bezpieczny, ponieważ firma nie musi wprowadzać innowacyjnych rozwiązań tak często, jak robią to inni deweloperzy. Dzięki temu EA jest dla inwestorów opcją o niższym ryzyku. Inwestując w EA, raczej nie ma obawy o zaliczenie wpadki lub słabych wyników, chyba że coś drastycznie się zmieni.

Oczekuje się, że Electronic Arts odnotuje przychody w wysokości 2,37 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 20,1% rok do roku, a kwartalny zysk na akcji wzrośnie o 5,4% do 2,94 dolarów.

Wzrost przychodów częściowo wynika z milionów nowych subskrybentów, których EA ma nadzieję zyskać dzięki uruchomieniu w zeszłym roku EA Play w Microsoft Xbox Game Pass. Cenę akcji EA mogą również wspierać branżowe plotki o tym, że Tencent Holdings (OTC:TCEHY) rozważa przejęcie Electronic Arts i Take-Two Interactive (NASDAQ:TTWO). W grudniu EA samo kupiło za

1,25 miliarda dolarów brytyjskie studio gier Codemasters (LSE:CDM), przebijając o 14% sumę oferowaną w listopadzie przez… Take-Two Interactive.

Zakątek kryptowalut

Wartość Bitcoina spadła poniżej 30 000 dolarów, a dalszy spadek ceny nie jest wykluczony

David Derhy, analityk na platformie eToro, powiedział:

Po chwilowym spadku oczywistym jest, że cena 30 000 dolarów będzie odgrywała kluczową rolę jako poziom wsparcia. Jeśli ceny zaczną spadać poniżej 29 500 dolarów, niewykluczona byłaby korekta w kierunku 24 000 dolarów. Łatwym jest korzystanie z hossy na kryptowaluty, kiedy rynek idzie w pozytywnym kierunku, ale ja zawsze uważam za rozsądne, aby zachować rozwagę. Mimo tego aktualna stabilność bitcoina i jego stosunkowo niska zmienność w porównaniu z innymi kryptowalutami, jest pozytywem dla całego sektora.

 

 

 


Katarina Hrenova

Analityk rynku w polskim oddziale eToro. Swoje analizy umieszczać będzie w cotygodniowym komentarzu eksperckim. Posiada tytuł magistra i ponad 6-letnie doświadczenie w branży finansowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk