• Odbierz prezent
Ekspansja zagraniczna idzie w parze ze zrównoważonym rozwojem - kredyt odnawialny BGK z limitem do kwoty 700 mln USD dla Sierra Gorda SCM, spółki z grupy KGHM
fot. freepik.com

Wykorzystanie miedzi ma duże znaczenie przede wszystkim w produkcji samochodów elektrycznych oraz w rozwoju odnawialnych źródeł energii. Dlatego kredyt odnawialny BGK z limitem do kwoty 700 mln USD dla Sierra Gorda SCM, spółki z grupy KGHM, ma nie tylko wymiar finansowy. Finansowanie pozwala wspierać zrównoważony rozwój i ekspansję polskich firm za granicami kraju.

Popyt na miedź może wspierać Zielony Ład

Europa chce realizować swój plan działań na rzecz zrównoważonej gospodarki mi.in. poprzez wprowadzanie czystszych, tańszych i zdrowszych form transportu prywatnego i publicznego. W produkcji samochodów elektrycznych wykorzystanie miedzi jest średnio o 40 proc. wyższe niż w produkcji tradycyjnych aut. Należy mieć też na uwadze, że udział aut elektrycznych i hybrydowych na rynku automotive będzie w najbliższych latach wciąż rósł. Cały sektor motoryzacyjny konsumuje rocznie ok. 2 mln ton miedzi.Miedź jest również ważna dla rozwoju energetyki - wyprodukowanie 1GW z OZE wymaga od sześciu do siedmiu razy więcej miedzi niż wytworzenie tej samej mocy ze źródeł konwencjonalnych. BGK, kierując się misją wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego udzielił kredytu odnawialnego z limitem do 700 mln USD Sierra Gorda SCM – kopalni KGHM wydobywającej miedź.

- Dzięki udzielonemu finansowaniu wzmacniamy ekspansję międzynarodową polskiej strategicznej grupy,

jaką jest KGHM i jednocześnie wspieramy projekty mające wpływ na zrównoważony rozwój w sektorze motoryzacyjnym i energetycznym. To perspektywiczna branża - produkcja miedzi płatnej w Sierra Gorda w 2020 roku wzrosła o 37 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym roku może być podobnie. Dla polskich przedsiębiorców zainteresowanych wsparciem eksportu i ekspansji najważniejszą informacją jest to, że podążamy za polskimi spółkami, niezależnie od branży, czy lokalizacji projektu – w tym przypadku jest nim chilijska Sierra Gorda. Łącznie wspieramy polskich przedsiębiorców już na 74 rynkach– mówi Maryla Posyniak, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego w BGK.

KGHM jest jedną z trzech firm w branży na świecie,

która mimo pandemii pracowała zgodnie z planem - nie zmieniła planów operacyjnych i nie wstrzymała wydobycia. Sierra Gorda jest jednym ze strategicznych zagranicznych aktywów produkcyjnych KGHM. KGHM zapowiada dalsze zwiększanie wartości spółki Sierra Gorda w przyszłości.

 


Bank Gospodarstwa Krajowego

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk