• Odbierz prezent
Ekspansja wersji delta koronawirusa straszy! Jak radzi sobie nasz rynek giełdowy?

Dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych jedynie chwilowo poprawiły nastroje na Wall Street. Ostatecznie wtorkowy handel indeksy zakończyły dość wyraźnymi spadkami, stanowiącymi kontynuację rozpoczętej kilka dni wcześniej korekty. Na razie ma ona niewielkie rozmiary, ale może być sygnałem nieco dłuższego i głębszego ruchu w dół. W sierpniu inflacja konsumencka obniżyła się z 5,4 do 5,3 proc., a więc symbolicznie. Nadal pozostaje na niepokojąco wysokim poziomie. Źródłem przejściowego optymizmu był mocniejszy niż się spodziewano spadek dynamiki wskaźnika inflacji bazowej, która obniżyła się z 4,3 do 4 proc. Nie musi to jednak oznaczać początku trwalszej tendencji spadkowej.

Wtorkową publikację potraktowano jako argument, pozwalający rezerwie federalnej wstrzymać się z ogłaszaniem redukcji skupu aktywów, choć prawdopodobnie oznacza to jedynie niewielkie odroczenie decyzji w tej kwestii, która i tak zapewne zostanie podjęta do końca roku. Inwestorzy nadal będą więc wypatrywać sygnałów potwierdzających lansowaną przez władze monetarne tezę o przejściowym charakterze inflacji oraz oznak dotyczących perspektyw amerykańskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę pozostałe czynniki mogące hamować wzrost gospodarczy, można zakładać, że Fed nie będzie się spieszył z rozpoczęciem normalizacji swojej polityki.

 

Ekspansja wersji delta koronawirusa straszy i może zacząć negatywnie wpływać zarówno na decyzje konsumentów, jak i zakłócać procesy produkcyjne. Dodatkowo coraz bardziej niepokojące są informacje z Chin, sygnalizujące wyraźne osłabienie tempa wzrostu tamtejszej gospodarki, co w połączeniu z restrykcyjnymi posunięciami chińskich władz względem największych firm i licznych branż, tworzy bardzo niebezpieczną mieszankę.

Na tym tle nasz rynek zachowuje się nie najgorzej. Światowe tendencje negatywnie oddziałują jedynie na indeks największych spółek, który powiela ścieżkę wskaźników amerykańskich. Z kolei wigoru nie traci segment małych i średnich firm. sWIG80 ustanowił we wtorek nowy historyczny rekord, a mWIG40 jest najwyżej od połowy lipca 2007 r. i do rekordu brakuje mu niewiele.


Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk