• Odbierz prezent
Ekopol Górnośląski Holding podsumowuje działania w 2020 roku

Wiodący dostawca technologii do zarządzania gospodarką paliwową przedsiębiorstw, Ekopol Górnośląski Holding podsumowuje 2020 rok. Spółka mimo trudności związanych z wybuchem pandemii, dostosowała się do panujących warunków rynkowych, notując w III kwartale najwyższy poziom przychodów w historii na poziomie 34,5 mln. W grudniu Ekopol podzielił się z inwestorami planami rozwoju do 2023 r. Spółka z Piekar Śląskich zamierza rozszerzyć działalność o obszar fotowoltaiki, ukończyć projekt deweloperski „Dolina Dramy” oraz przenieść swoje notowania na główny rynek GPW.

- Myślę, że nasze tegoroczne wyniki bronią się same za siebie, a wręcz pokazały siłę solidnych fundamentów jakie stoją za biznesem Ekopolu Górnośląskiego. Posiadamy zdrową sytuację finansową, brak zadłużenia, a generowane nadwyżki angażujemy w nowe, atrakcyjne marżowo segmenty. Mimo wielu przeciwności z jakimi przyszło nam się zmierzyć, ten rok najprawdopodobniej zamkniemy z podobnymi jak za III kwartał dynamikami wzrostów wyników - mówi Andrzej Piecuch, Prezes Zarządu Ekopol Górnośląski Holding S.A.

W celu przeciwdziałań pandemii, Ekopol decyzją Zarządu jeszcze przed zaleceniami rządu przeniósł się na pracę zdalną, wykorzystując w niej m.in. swoją autorską technologię do zarządzania czasem pracownika. Dzięki temu, po wprowadzeniu lockdownu spółka była przygotowana do pracy w takiej formie. W ramach tarcz antykryzysowych Ekopol otrzymał duże wsparcie finansowe: 3,5 mln zł subwencję od Polskiego Funduszu Rozwoju oraz nieoprocentowaną pożyczkę w kwocie 850 tys. zł z Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

- Zawirowania rynkowe związane z koronawirusem nie ominęły nas, odczuliśmy spadek wolumenu sprzedawanego paliwa oraz zamówień na wyroby blachowe. Jednak szybko poradziliśmy sobie z tą sytuacją, uruchamiając nowy zakład Ekopol Oil skupiający się na hurtowym obrocie olejem napędowym z odroczoną akcyzą. Natomiast jeśli chodzi o dział blach, pozyskiwaliśmy zlecenia na wyroby hutnicze w postaci jak najbardziej przetworzonej, których realizacja generowała wyższą rentowność – uważa Andrzej Piecuch.

Dominującą część przychodów, ok. 60 proc. Ekopol osiąga dzięki sprzedaży autorskiej technologii do zarządzania gospodarką paliwową przedsiębiorstw o nazwie Mikrostacje.pl. Z rozwiązań spółki korzysta ponad 1 tys. klientów, w tym także duże firmy tj. Tauron, JSW, IKEA, UPS czy Grupa Azoty. Odbiorcami są podmioty działające w różnych sektorach i branżach. To m.in. firmy transportowe, energetyczne czy budowlane. W rezultacie, technologie i urządzenia Ekopolu obsługują łącznie ponad 15 tys. kierowców, pojazdów i maszyn.

Technologia Mikrostacje.pl rok do roku notuje 20 proc. wzrosty przychodów z tytułu opłat abonamentowych. Regularnie poszerzamy bazę odbiorców, którzy często do nas trafiają dzięki poleceniom doczasowych klientów. Uważamy, że ta dynamika wzrostów utrzyma się również w kolejnych latach – twierdzi Andrzej Piecuch. – Jeśli chodzi o konkurencję, żadna inna firma w Polsce nie posiada takich kompetencji co my. Zawsze wybieramy najlepszą ofertę pod kątem konkretnego klienta, dostosowując się do tego co ma w przedsiębiorstwie, nie narażając go na dodatkowe koszty – dodaje.

Równolegle z działalnością w trzech podstawowych segmentach, Ekopol rozpoczął budowę osiedla 25 inteligentnych, energooszczędnych domków jednorodzinnych w Ptakowicach pod nazwą „Dolina Dramy”. We wrześniu spółka poinformowała o podpisaniu umowy na realizacje pierwszego etapu budowy projektu deweloperskiego. Termin zakończenia inwestycji oraz ostatecznego przekazania budynków planowany jest na 30 września 2021 r.

Dodatkowo, w listopadzie spółka podała informację o rozpoczęciu działalności w obszarze fotowoltaiki, rozwijając się w dwóch kierunkach: jako dystrybutor rozwiązań fotowoltaicznych dla przedsiębiorstw oraz deweloper farm fotowoltaicznych, które później mają być odsprzedawane funduszom OZE. W tym celu Ekopol rozpoczął rekrutacje pracowników na stanowiska w tym segmencie działalności oraz prowadzi rozmowy na zaawansowanym etapie z partnerami, którzy zapewnią spółce know-how oraz bezpieczeństwo przy wejściu na nowy rynek.

2020 rok kończymy wyznaczając sobie ambitne cele na dwa kolejne lata. Przed nami czas realizacji i udowodnienia przed akcjonariuszami, że potrafimy z sukcesami prowadzić biznes także w nowych segmentach działalności – zaznacza Andrzej Piecuch.

Zgodnie z planami spółki, zarówno segment deweloperski jak i działalność w obszarze fotowoltaiki mają przyczynić się do wzrostu kapitalizacji spółki, pozwalającej na przejście na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

O Spółce:

Ekopol Górnośląski Holding S.A. prowadzi działalność, która skupiona jest na sześciu głównych obszarach:

  • dystrybucja paliw płynnych - oleju napędowego i benzyny,
  • sprzedaż zbiorników na paliwa płynne,
  • badania, rozwój oraz sprzedaż innowacyjnych technologii zarządczych,
  • sprzedaż i przetwórstwo wyrobów hutniczych,
  • działalność deweloperska,
  • działalność w obszarze fotowoltaiki.

Grupa działa na rynku paliwowym zapewniając swoim klientom kompleksową obsługę, od dostaw paliw płynnych i zbiorników, poprzez montaż mikrostacji, po implementacje technologii do zarzadzania paliwem w przedsiębiorstwie. Spółka stale wdraża nowe, innowacyjne rozwiązania oraz poszerza dotychczasowy asortyment, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Od 2008 r. Ekopol Górnośląski Holding S.A. jest spółką notowaną na rynku NewConnect.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk