• Odbierz prezent
Ekonomiści PKO Banku Polskiego najlepsi w 2020 roku
  • Zespół ekonomistów PKO Banku Polskiego zajął pierwsze w konkursie prognoz „Parkietu” za 2020 rok.
  • Kluczem do zwycięstwa była wszechstronność, systematyczność i bazowanie na szerokim wachlarzu danych m.in. analizujących płatności kartami, zużycie energii czy wykorzystanie narzędzi związanych z wyszukiwaniami internetowymi Polaków.
  • Zwycięstwo to element serii sukcesów ekonomistów banku w rankingach prognoz w toku ostatnich lat.

Ekonomiści PKO Banku Polskiego zwyciężyli w konkursie prognoz „Parkietu”. Zespół kierowany przez Piotra Bujaka zajął pierwsze miejsce w głównym rankingu łącznie dla wskaźników makro i rynkowych oraz zwyciężył w rankingu prognoz wskaźników makroekonomicznych. Kluczem do sukcesu okazała się systematyczność i wszechstronność. Zespół bankowych ekonomistów jako jedyny spośród 24 uczestniczących w konkursie był w pierwszej piątce najlepszych prognostów w każdym kwartale 2020 roku.

Piotr Bujak, Marta Petka-Zagajewska, Urszula Kryńska, Marcin Czaplicki i Michał Rot. To skład zespołu ekonomistów, który poradził sobie najlepiej w Polsce z przewidywaniem wartości wskaźników gospodarczych w dobie pandemii. Okresie, który utrudniał budowę nie tylko długoterminowych scenariuszy, ale także prognozowanie krótkoterminowych wskaźników.

Ze względu na ogromną dynamikę wydarzeń w trakcie pandemii prognozowanie w 2020 roku było jednocześnie wyjątkowo trudne i wyjątkowo ważne. Tym bardziej cenimy sobie zwycięstwo akurat w tej edycji konkursu. Za sukcesem stoi zespół zaangażowanych ekonomistów, którzy chcieli i potrafili jak najlepiej zmierzyć puls gospodarki. Liczyła się umiejętność stosowania alternatywnych danych i metod data science. Cieszę się, że wykorzystaliśmy technologiczne możliwości PKO Banku Polskiego i dziękuję wszystkim departamentom banku które pomogły nam w osiągnięciu tego sukcesu

- podkreśla Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, który w marcu na dorocznej gali „Parkietu" odbierze tytuł ekonomisty roku.

Konkurs krótkoterminowych prognoz, „Parkiet" organizuje już od 2005 r. Biorący w nim udział ekonomiści – w tym roku były to 24 zespoły analityczne lub indywidualni analitycy - nie tyle przewidują, jaka będzie przyszłość, ile szacują, jak koniunktura w danym miesiącu przełoży się na dotyczące tego okresu dane publikowane w kolejnym miesiącu. Na co dzień raporty analityczne ekonomistów PKO Banku Polskiego można śledzić na stronie Centrum Analiz oraz na kontach @PKO_Research oraz @Analizy_PKOBP na Twitterze.

 


PKO Bank Polski

Niekwestionowany lider polskiego sektora bankowego. W 2019 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 4,03 mld zł a wartość aktywów sięgnęła 348 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,2 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2019 r. miała 4,2 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Efektywna realizacja strategii wzrostowej sprawiła, że PKO Bank Polski jest najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk