• Sklep
  • Odbierz prezent
Ekonomiści oceniają ujemne stopy procentowe
Z artykułu dowiesz się:

- Jak ekonomiści ocenili politykę banków centralnych, które korzystają z ujemnych stóp procentowych

Serwis Bloomberg przeprowadził badanie wśród ekonomistów. Zostali oni zapytani o politykę banków centralnych w Japonii, Szwajcarii, Szwecji, Danii i strefy euro - czyli tych banków centralnych, które prowadzą obecnie politykę ujemnych stóp procentowych. Wyniki badania wskazują, że ujemne stopy procentowe lepiej sprawdzają się w małych, otwartych gospodarkach.

 

Podstawowe pytanie brzmi: Czy polityka ujemnych stóp procentowych sprawdziła się w pięciu gospodarkach, w których banki zdecydowały się na ten dość eksperymentalny ruch.

 

FXMAG forex ekonomiści oceniają ujemne stopy procentowe 1

Żródło: Bloomberg

 

90% ankietowanych uznało, że ujemne stopy procentowe sprawdziły się w Danii. Szwajcarski SNB dostał pozytywną ocenę od 70% ekonomistów. W przypadku obu krajów mamy do czynienia z niedużymi i otwartymi gospodarkami, które wykorzystują ujemne stopy procentowe w celu zarządzania kursem waluty.

Pozostałe banki centralne nie dostały pozytywnej oceny w badaniu. EBC wprowadził ujemne stopy procentowe w 2014 roku, by uniknąć problemu deflacji i wspomóc akcję kredytową. W ubiegłym roku inflacja czterokrotnie znajdowała się poniżej zera a decydenci twierdzą, że podobne sytuacje w najbliższych miesiącach są możliwe. Wydaje się naturalne, że w takich okolicznościach 58% ekonomistów uznało działania EBC za nieskuteczne. Podobnie nieskuteczny w walce z niską inflacją był bank centralny Szwecji, który w tym roku ponownie obniżył poziom stóp procentowych. Jego działania zostały negatywnie ocenione przez 59% ekonomistów.

Bank Japonii jest ostatnim bankiem centralnym, który jak na razie zdecydował się wprowadzić ujemne stopy. Zaczęły one działać dopiero w ubiegłym tygodniu, więc ekonomiści w ankiecie zostali poproszeni o ocenę perspektyw polityki. Tylko 27% ekonomistów uznało, że decyzja Kurody pomoże zwalczyć deflację i ożywi gospodarkę japońską.

 

Żródło informacji: Bloomberg


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk