• Odbierz prezent
Eko Export ze znaczną poprawą wyników finansowych - kurs w górę

Czołowy producent i importer mikrosfery, jakim jest spółka Eko Export, opublikowała w poniedziałek 18 listopada wyniki finansowe za trzeci kwartał. Wyniki okazały się znacznie lepsze niż roku temu, zarówno pod względem osiągniętych przychodów, jak i rentowności. Kurs akcji Eko Export rósł na poniedziałkowej sesji o niecałe 9%, przy wyjątkowo wysokim obrocie, przekraczającym milion złotych.

 

Spółka Eko Export w trzecim kwartale osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 12,5 mln złotych, w porównaniu do 8,19 mln złotych rok wcześniej, co jest wzrostem o 52,6% r/r. Skonsolidowany zysk netto wyniósł natomiast 2,27 mln złotych, wobec 2,56 mln złotych straty rok wcześniej.

W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. Eko Export osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości 31,75 mln złotych, podczas gdy rok wcześniej wyniosły one 24,59 mln złotych, co jest wzrostem o 29,1% r/r. Skonsolidowany zysk netto w trzech kwartałach 2019 r. wyniósł 1,71 mln złotych, zaś rok wcześniej spółka poniosła stratę 3,67 mln złotych netto.

 

19 września Eko Export poinformował o rekordowym zamówieniu na 2020 r., wycenionym na ponad 16,4 mln złotych. Mikrosfera produkcji polskiej spółki trafi m.in. do krajów skandynawskich, takich jak Norwegia, Szwecja, Dania i Finlandia.

Pod koniec października spółka pozyskała partnera handlowego na dostawy swoich produktów na terenie Europy Południowej. Wówczas kurs również zareagował kilkuprocentowymi wzrostami.

 

Eko Export jest czołowym polskim importerem i producentem mikrosfery. Mająca siedzibę w Bielsku-Białej spółka jest notowana na giełdzie od lipca 2009 r., osiągając szczyt notowań (52,9000 PLN) we wrześniu 2013 r. Spółka jednak od 2014 r. niemal systematycznie traci, ostatnie trzy lata z rzędu notując ujemną rentowność (w tym stratę w wysokości 19 mln złotych w zeszłym roku). Czym jest mikrosfera? Są to sferyczne drobiny niewidoczne dla ludzkiego oka, wypełnione substancjami różnego rodzaju. Mikrosferę wykorzystuje się przy produkcji farb, lakierów, tuszy, tonerów, czy przy produkcji betonu.

 

Finalnie Eko Eksport zakończył poniedziałkową sesję z ceną 6,8000 PLN (4,62%).

 

Notowania: Eko Export SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:EEX/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk