Publikacja: -
Wydarzenie: -
Pilne
FxMag Partner

Efekt utopionych kosztów - dlaczego przetrzymujesz stratne pozycje?

tnij straty, przetrzymuj zyski, psychologia inwestowania
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest efekt utopionych kosztów
- Dlaczego traderzy mają tendencję do przetrzymywania stratnych pozycji

Intrygujące jest to, jak często przenosimy życiowe nawyki na trading. Zapewne w życiu nie raz zdarzyło Ci się zacząć jakieś działanie (np. otworzyłeś biznes, wszedłeś w nowy związek …) i w momencie, w którym okazało się, że kontynuowanie tego działania jest niekorzystne (biznes nie idzie, nie pasujecie do siebie, itp.) Ty i tak dalej w to brniesz, ponieważ poświęciłeś wcześniej dużo pieniędzy, czasu, energii.

 

Takie działanie nosi nazwę efektu utopionych kosztów i niestety w tradingu (i nie tylko) jest ogromną przeszkodą w osiąganiu zysków. Najczęściej wspomniane zjawisko uwidacznia się w przetrzymywaniu stratnych pozycji oraz w podejmowaniu większego ryzyka po stracie w celu jej odrobienia.

 

Co mówią badacze…

Myślę, że na początek dobrze byłoby przedstawić jakiś dowód na to, że efekt utopionych kosztów ma w rzeczywistości jakiś wpływ na zachowania traderów. Na początku bieżącego stulecia dwaj naukowcy z Uniwersytetu Michigan (Joshua D. Coval i Tyler Shumway) poddali obserwacji inwestorów działających na rynku CBoT (Chicago Board of Trade). Analizując ich wyniki oraz podejmowane ryzyko zauważyli, że inwestorzy, którzy w pierwszej części sesji notowali straty podczas drugiej części zwiększali swoje ryzyko. Motywem była wspomniana wcześniej chęć odrobienia straty.

 

Problem jak w kasynie

Inny problem związany z efektem utopionych kosztów jest żywcem przeniesiony z kasyna. Wyobraź sobie, że stoisz przy ruletce i podczas gry tracisz 70% przyniesionych do kasyna pieniędzy. Co zrobisz z pozostałymi 30%? Trzeźwo myśląc (może nie jest to najlepsze stwierdzenie, skoro postanowiłeś zabrać swoje pieniądze do kasyna) powinieneś zorientować się, że „to nie działa” i odejść od stołu. Jednak fakt, że straciłeś 70% kapitału spowoduje, że po pierwsze będziesz starał się je za wszelką cenę odzyskać, a po drugie w Twojej głowie zawita myśl „a co mi tam, albo stracę wszystko, albo się odrobię”. W efekcie nie tylko nie odejdziesz od ruletki, ale zwiększysz swoje ryzyko i wyjdziesz z kasyna z pustymi kieszeniami (świetną analogią jest anegdota o indykach, którą posłużyłem się w artykule Chciwość - od milionera do zera)

Bardzo podobnie będzie w tradingu. Widząc, że wyczyściłeś już 70% konta, zaczniesz podejmować zwiększone ryzyko, by za wszelką cenę się odrobić straty. Wierz mi, brokerzy Market Maker Cię pokochają.

 

Uśrednianie

Od każdego profesjonalnego tradera usłyszysz to samo zdanie: "nie uśredniaj ceny otwarcia". Mimo tego, początkujący traderzy maniakalnie otwierają nowe pozycje, gdy cena idzie w przeciwną stronę niż założyli. Dlaczego? „Bo będę miał lepszą cenę”, „Rynek musi w końcu zawrócić”, „Muszę się odrobić”, „Ja nie mam racji?”. Dodatkowo, uśrednianie pozwala im uzasadnić przesuwanie Stop Lossa. Akceptacja strat? W żadnym wypadku, „przecież tyle tej pozycji poświęciłem: pieniądze, czas na analizę, nerwy”.

 

Tylko głupcy przetrzymują straty

Część traderów nie rozumie dlaczego powinno się zamykać stratne pozycje, a inni, choć rozumieją, to i tak nie zawsze potrafią to robić. Moja odpowiedź na przetrzymywanie stratnych pozycji jest jedna: Wyobraź sobie, że Twoja otwarta długa pozycja traci, nie wyszedłeś z rynku przy założonym wcześniej poziomie (przesuwasz SL lub zakładasz, że będziesz ciął straty z ręki [serio!?]) i Twoja strata się powiększa. Zadaj sobie pytanie: czy gdybyś nie miał otwartej pozycji to czy otworzyłbyś ją w tym momencie? Obiektywna odpowiedź to najczęściej „NIE”, bo rynek pokazał, że nie zamierza iść w górę. I nie pójdzie w górę tylko dlatego, że chcesz zamknąć pozycję bez straty. Zasada „ucinaj straty” jest niezmienna i wszyscy skuteczni traderzy ją stosują. Dzięki niej wychodzisz z pozycji, które nie mają potencjału na zysk i masz kapitał, by szukać nowych okazji.

 

Powyższymi premyśleniami podzieliłem się w ubiegłym roku na blogu Consilium Invest. Zachęcam do przejrzenia innych moich tektów, które pojawiły się na tym blogu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij
Zarejestruj się, aby otrzymać pełen dostęp do zasobów portalu oraz 1 nr magazynu FXMAG za darmo!