• Odbierz prezent
Efekt Elona Muska

O tym, że opinie Elona Muska na temat kryptowalut śledzi wielu inwestorów nikogo nie należy przekonywać. Należy on z pewnością do najbardziej wpływowych osób w tym segmencie. Mówi się nawet o swoistym fenomenie nazywanym niekiedy efektem Muska, który polega na tym, że po umieszczeniu przez słynnego przedsiębiorcę wpisu na Twitterze, dochodzi do istotnej zmiany ceny i wolumenu opisywanej kryptowaluty (bitcoin, dogecoin). Schody zaczynają się dopiero wtedy, gdy próbuje się odpowiedzieć na pytanie, jak duży wpływ na rynek ma Elon Musk, zwłaszcza, że - jak sam przyznał - części jego tweetów nie należy brać na poważnie.

Prawdopodobnie niemożliwe jest znalezienie inwestora zajmującego się kryptowalutami, który nie wiedziałby kim jest Elon Musk. Twórcę Tesli uważa się za jedną z ważniejszych osób, których opinie na temat tego segmentu warto brać pod uwagę.

CryptoHead przygotował zestawienie 50 czołowych kryptofluencerów - osób, które można uznawać za najbardziej wpływowe w rozumieniu portalu. Próżno tam jednak szukać Muska, gdyż został on pominięty przez redakcję. Stało się tak dlatego, że według niej, jest on osobą bardziej związaną ze światem biznesu (motoryzacyjnego i kosmicznego), a nie kryptowalut. Kryterium wpływowości kryptofluencerów był zasięg tych osób w wybranych mediach społecznościowych – Twitter, Instagram, TikTok (followersi) i YouTube (subskrybenci) - jaki miały na początku czerwca tego roku.

Najważniejsi karyptofluencerzy świata

Największe zasięgi w rankingu CryptoHead mieli Ben Armstrong aka BitBoy Crypto (ok. 3,9 mln osób), Justin Sun (ok. 2,7 mln) i Vitalik Buterin (ok. 1,3 mln).

Dla porównania, Elon Musk na samym Twitterze – według danych z 31 lipca – miał 58,7 mln followersów. Ujmując ten fakt obrazowo, to tak, jakby w przybliżeniu wszyscy mieszkańcy Polski, Czech, Słowacji, Litwy i Łotwy łącznie obserwowali twórcę Tesli. Cała pięćdziesiątka największych kryptofluencerów według CryptoHead miała zasięg odpowiadający niespełna połowie liczby followersów Muska na Twitterze.

Kim są ci najważniejsi kryptofluencerzy?

Ben Armstrong aka BitBoy Crypto założył przed trzema laty kanał informacyjny na YouTube, którego zadaniem jest edukacja na temat wszystkiego, co związane z kryptowalutami. Wykazuje ogromną aktywność w social mediach. Jako jeden z nielicznych był obecny we wszystkich czterech mediach społecznościowych w zestawieniu CryptoHead.

Justin Sun jest z kolei chińskim przedsiębiorcą technologicznym. Założył blockchainową platformę TRON. Jest prezesem Rainberry Inc., a także współzałożycielem i szefem Peiwo. Zasłynął wylicytowaniem na eBay’u w czerwcu 2019 roku za kwotę ok. 4,6 mln USD lunchu z Warrenem Buffettem, który najpierw - ku zaskoczeniu śledzących wydarzenie – został odwołany. Ostatecznie Sun spotkał się z Wyrocznią z Omaha w styczniu 2020 roku na lunchu, podczas którego miał go przekonywać do rynku kryptowalutowego. Nie są znane efekty perswazji – Buffett w maju 2018 roku określił bitcoina mianem trutki na szczury i narzędziem do uprawiania hazardu.

Vitalik Buterin jest natomiast jednym z weteranów segmentu kryptowalutowego. Jeszcze jako nastolatek w 2011 roku wydawał Bitcoin Magazine. Jest uznawany za współtwórcę protokołu ethereum, który uruchomił w 2014 roku wraz z Gavinem Woodem.

Efekt Muska nie jest jednoznaczny - 1

Efekt Muska nie jest jednoznaczny - 2

Efekt Muska nie jest jednoznaczny - 3

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Marcin Kuchciak

Analityk rynków finansowych ze szczególnym uwzględnieniem konceptu cross-asset w wymiarze międzynarodowym. Od przeszło 20 lat związany zawodowo z rynkiem kapitałowym. Publikował m. in. w Parkiecie, PAP Biznes, Dzienniku Gazecie Prawnej, Profesjonalnym Inwestorze, Home&Market, dot.com. Zwolennik strategii nietradingowych, wykorzystujących instrumenty rynku kasowego i terminowego (głównie opcje).

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk