• Odbierz prezent
EBC wpłynie dziś na kurs euro?

Dziś decyzje w sprawie polityki pieniężnej podejmują Bank Anglii i Europejski Bank Centralny. Popołudnie może się okazać zatem okresem podwyższonej zmienności kursów funta i euro. W poniższym artykule analizujemy czynniki, które mogą wpływać na notowania drugiej z tych walut.

 

Sprawdź notowania kursu euro do złotego (EUR/PLN)

 

Wrzesień jest dla Europejskiego Banku Centralnego dość istotnym miesiącem, gdyż od października wielkość zakupów w ramach programu QE zmniejsza się z 30 mld euro do 15 mld euro miesięcznie. W takim tempie program luzowania ilościowego ma być prowadzony do końca roku, po czym program zostanie zakończony. Decyzja ta zapadła już kilka miesięcy temu i rynek jest na nią przygotowany. Niepewność pojawia się w kontekście samego wrześniowego posiedzenia Rady Prezesów EBC, ale oczekiwania nie są w tym przypadku ukierunkowane w konkretną stronę i nie należy spodziewać się, by bank centralny zdecydował się na jakiekolwiek zmiany w nastawieniu polityki pieniężnej.

 

Zmiany, które mogłyby wpłynąć na zachowanie rynków mogłyby dotyczyć poziomu stóp procentowych, programu QE lub polityki Forward Guidence. W pierwszych dwóch przypadkach nie ma co liczyć na jakiekolwiek zmiany, gdyż plan dotyczący programu QE został już ustalony, a stopy procentowe nie będą ruszane przynajmniej do końca lata 2019 – jak wskazano w ostatnim komunikacie po posiedzeniu decyzyjnym. Ekonomiści przewidują, że we wrześniu przyszłego roku EBC zdecyduje się podnieść poziom stopy depozytowej z -0,4% do -0,2%, wyceniając szansę takiego ruchu na ponad 80%. Stopa refinansowa miałaby zostać podniesiona z 0,0% do 0,25% dopiero w grudniu, z prawdopodobieństwem na poziomie niespełna 80%. Prognozy ekonomistów są w tym względzie nieco bardziej optymistyczne od wyceny rynków, które aktualnie obstawiają pierwszą podwyżkę stóp na I kwartał 2020 roku.

Polityka Forward Guidence odpowiada za sygnalizowanie rynkom planów EBC i to ona wskazuje właśnie na proces wygaszania programu QE, a także utrzymanie obecnego poziomu stóp do końca lata 2019. Ekonomiści nie spodziewają się, by w tych sygnałach dokonano jakichkolwiek zmian. Po długim okresie przyjmowania gołębiej postawy przez decydentów trudno oczekiwać, by Ci zdecydowali się do niej powrócić, gdyż mogłoby to zaniepokoić rynki. Z kolei istotne ryzyka dla perspektyw gospodarczych sprawiają, że nie spodziewana jest także bardziej jastrzębia postawa. Ryzyka te ukazuje nie tylko sama sytuacja makroekonomiczna, ale także polityczna.

 

Sytuacja makroekonomiczna

Dane makroekonomiczni publikowane od czasu ostatniego posiedzenia Rady Prezesów EBC nie są zbyt korzystne. Inflacja utrzymuje się co prawda w okolicy poziomu docelowego (cel inflacyjny EBC to poniżej, ale blisko poziomu 2,0%), ale rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej pokazują chwilową słabość gospodarki strefy.

 

  • PKB wzrósł w II kwartale o 0,4% k/k (pierwotny odczyt: 0,3% k/k; prognoza: 0,4% k/k)
  • Inflacja wzrosła w lipcu z 2,0% do 2,1% (prognoza: 2,0%), a w sierpniu spadła do 2,0% (prognoza: 2,1%)
  • Inflacja bazowa wzrosła w lipcu z 0,9% do 1,1% (prognoza: 1,0%), a w sierpniu spadła do 1,0% (prognoza: 1,1%)
  • Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 0,3% m/m (prognoza: 0,4% m/m), a w lipcu spadła o 0,2% m/m (prognoza: -0,1% m/m)
  • Produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o 0,7% m/m (prognoza: -0,3% m/m), a w lipcu o 0,1% m/m (prognoza: +1,0% m/m)
  • Indeks ZEW dla strefy euro wzrósł w sierpniu z -18,7 do -11,1 (prognoza: -16,4), a we wrześniu do -7,2 (prognoza: -10,9)
  • Wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w sierpniu z 55,1 do 54,6 (prognoza: 55,1)
  • Wskaźnik PMI dla usług wzrósł w sierpniu z 54,2 do 54,4 (prognoza: 54,4)

 

Ryzyko dla gospodarki

O ile sam komunikat EBC po posiedzeniu nie powinien wpłynąć wyraźnie na notowania euro (gdyż oczekuje się, że będzie on taki sam jak w przypadku poprzedniego posiedzenia), to na rynku namieszać może Mario Draghi. Prezes EBC poprowadzi konferencję prasową o godzinie 14:30 i, co często ma miejsce, może swoimi słowami wpłynąć na notowania euro. Draghi może zostać zapytany o bardziej szczegółowe informacje dotyczące podwyżek stóp w przyszłości, plany dotyczące polityki reinwestowania środków z zapadających papierów, nabytych w ramach programu QE, a także wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych na politykę EBC. Mowa tutaj przede wszystkim o napięciach dotyczących handlu międzynarodowego, a także niepewności politycznej związanej z działaniami włoskiego rządu. Kurs euro może w sposób istotny reagować na komentarze Draghiego w tych kwestiach.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk