• Odbierz prezent
EBC: Projekt Libra od Facebooka jest "atrakcyjny, ale zdradliwy"

Naciski regulacyjne w Europie skierowane w stronę planów wprowadzenia przez Facebooka sieci płatniczej Libra nie ustają. W poniedziałek 2 września Yves Mersch, pełniący funkcję głównego prawnika i członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego, określił Projekt Libra jako „atrakcyjny, ale zdradliwy”. Wg prawnika EBC, sieć płatnicza Facebooka jest potencjalnym zagrożeniem dla europejskiego systemu finansowego i nie może być uznana za wiarygodną.

 

Mersch podczas poniedziałkowej konferencji EBC we Frankfurcie wyraził swoje zaniepokojenie planami wprowadzenia przez Facebooka międzynarodowej sieci płatniczej Libra. Wg członka zarządu europejskiego banku, prywatna infrastruktura finansowa nie może równać się z walutami emitowanymi przez banki centralne pod względem wiarygodności i stabilności. Wyraził on również nadzieję, że europejczycy nie dadzą się zwieść „atrakcyjnej, ale zdradliwej” wizji sieci płatniczej, jaką proponuje Projekt Libra, rezygnując tym samym z codziennego wykorzystania m.in. euro (EUR).

Mersch przyznał również, że sam koncern, który stoi za stworzeniem sieci Libra ma za sobą liczne problemy związane z ochroną prywatności, danych osobowych oraz z wiarygodnością, co wyklucza go jako rzetelnego „emitenta” środka płatniczego.

Mimo, że Mersch podczas swojego wystąpienia nie prezentował oficjalnego stanowiska EBC, trudno podejrzewać, że kluczowe osoby w tej instytucji mają gruntownie odmienne zdanie na temat Projektu Libra.

 

21 sierpnia Europejski Urząd Antymonopolowy funkcjonujący przy Komisji Europejskiej wszczął postępowanie przygotowawcze w sprawie Projektu Libra pod kątem jego ewentualnego wpływu na konkurencyjność wobec innych firm świadczących usługi płatnicze oraz samego systemu finansowego UE.

Czytaj także: Plan Facebooka się sypie? Członkowie Stowarzyszenia Libra chcą z niego wystąpić

Facebook od ogłoszenia swoich planów uruchomienia globalnej sieci płatniczej opartej na technologii blockchain ma mocno pod górkę. Jak donosi Financial Times, przynajmniej trzy firmy wchodzące w skład Stowarzyszenia Libra chcą wycofać się z projektu, ze względu na rosnące naciski regulacyjne w konkr.. Czytaj
Plan Facebooka się sypie? Członkowie Stowarzyszenia Libra chcą z niego wystąpić

 

Notowania: FACEBOOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/FB/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk