• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
EBC podwyższa prognozy dla inflacji i wzrostu PKB w strefie euro
Z artykułu dowiesz się:

- Jak kształtują się prognozy EBC dotyczące inflacji i wzrostu PKB

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów nowe projekcje makroekonomiczne EBC zakładają poprawę względem poprzednich prognoz wzrostu gospodarczego i inflacji w strefie euro. W przypadku trzech poprzednich kwartalnych projekcji EBC obniżało prognozy dla tych wskaźników.

 

W przypadku najnowszej projekcji ekonomiści nie spodziewali się obniżenia prognoz. Zdecydowania większość w ankiecie Bloomberg opowiedziała się za utrzymaniem dotychczasowych wartości lub poprawą. W marcu EBC przewidywało, że w 2016 roku wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie 1,4% a w następnych latach odpowiednio 1,7% i 1,8%. W przypadku inflacji prognozy wynosiły  0,1% w bieżącym roku i 1,3% oraz 1,6% w kolejnych latach.

Nowe prognozy zakładają, że wzrost PKB w strefie euro wyniesie w tym roku 1,6%. Prognoza na rok 2017 została utrzymana na poziomie 1,7%, natomiast obniżona została prognoza na rok 2018 z 1,8% do 1,7%.

W przypadku inflacji zmianie uległa tylko prognoza na bieżący rok. W tym roku inflacja mierzona wskaźnikiem HICP ma ukształtować się na poziomie 0,2%, a w kolejnych latach będzie to odpowiednio 1,3% i 1,6%.

 

FXMAG forex ebc podwyższa prognozy dla inflacji i wzrostu pkb w strefie euro 1

Źródło: June 2016 Eurosystem staff macroeconomic projections for the euro area


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk