Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,19%
USD / PLN3,99-0,17%
CHF / PLN4,42-0,14%
GBP / PLN5,03-0,20%
EUR / USD1,08-0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

EBC: Podwyżka stóp o 25 pb. już w lipcu. „Forward guidance nie mógł być bardziej jasny”

Ekonomiści mBanku | 11:44 10 czerwiec 2022
EBC: Podwyżka stóp o 25 pb. już w lipcu. „Forward guidance nie mógł być bardziej jasny” | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oglądając wczorajszą konferencję C. Lagarde można było odnieść wrażenie, że EBC chce nas (analityków prognozujących stopy procentowe) pozbawić pracy. Europejski Bank Centralny ogłosił zakończenie zakupu aktywów netto w ramach programu APP z początkiem lipca i bardzo konkretnie narysował ścieżkę podwyżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Start już w lipcu z podwyżką o 25pb.

 

Tak jak pisaliśmy wyżej forward guidance nie mógł być bardziej jasny:

W związku z tym [spełnieniem warunków do podwyżek] i zgodnie ze swoją sekwencją środków polityki pieniężnej Rada Prezesów zamierza podnieść podstawowe stopy procentowe EBC o 25 pkt bazowych na swoim posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej w lipcu. [...]. Na dalszy okres Rada Prezesów przewiduje kolejną podwyżkę podstawowych stóp procentowych EBC we wrześniu. Jej skala będzie zależeć od zaktualizowanych średniookresowych perspektyw inflacji. Jeśli średniookresowe perspektywy inflacji się utrzymają lub pogorszą, stosowna będzie większa podwyżka stóp na posiedzeniu we wrześniu. - Komunikat po decyzji EBC z 9 czerwca 2022

Gdyby komuś było mało konkretów, to C. Lagarde doprecyzowała na konferencji, że przykładowo, jeśli prognozowana inflacja w 2024 roku (lub później) byłaby na poziomie 2,1% r/r (lub wyżej) to we wrześniu można się spodziewać silniejszego ruchu ze stopami EBC (silniejszy tzn. 50pb choć to już tylko nasza interpretacja).

Reklama

 

Wspomniana liczba nie bierze się z powietrza a z najnowszych projekcji analityków banku*

One też stały się argumentem za rozpoczęciem procesu normalizacji stóp procentowych w strefie euro. Prognozowana ścieżka inflacji znajduje się powyżej tej z poprzedniej rundy prognoz (marzec tego roku). Zdaniem EBC inflacja w strefie euro ma w tym roku wynieść 6,8% r/r a w kolejnych latach stopniowo się obniżać do 3,5% r/r i właśnie 2,1% r/r (to nieco powyżej celu). Wyżej plasuje się też ścieżka inflacji bazowej (3,3% w 2022, 2,8% w 2023 i 2,3% w 2024). Jak wskazywała wczoraj C. Lagarde te projekcje wskazują, że inflacja pozostanie niepożądanie wysoka przez pewien czas. Oczekuje się jednak, że spowolnienie wzrostu kosztów energii, zmniejszenie się zakłóceń po stronie podaży związanych z pandemią i normalizacja polityki pieniężnej doprowadzą do spadku inflacji.

* no może za wyjątkiem tej liczby długookresowej, tym razem tej na 2024 rok, która stała się ostatnio mniej wyliczeniem, a bardziej sposobem sygnalizowania nastawienia banku centralnego. Przynajmniej w naszej opinii tak jest, bo trudno uwierzyć, że decyzja o skali podwyżek, szybkości podwyżek opiera się na tym, czy inflacja jest 2% czy 2,1%. To raczej wyraz feelingu twórców projekcji (pewnie na pewnym etapie też konsultowanego z Radą Gubernatorów). Dużo ważniejsza, i pewnie dużo bardziej "modelowa" jest ścieżka inflacji bazowej.

Twitter Post

 

W temacie inflacji warto zatrzymać się przy jeszcze jednym temacie, tzn. oczekiwań inflacyjnych

Reklama

Szefowa EBC zwracała uwagę, że ich poziom (i kwestia czy sygnały ewentualnego ich odkotwiczenia się) będą jedną z ważniejszych kwestii branych pod uwagę w trakcie wrześniowego posiedzenia. Oczekiwania inflacyjne są jednym z wymienianych przez EBC czynników ryzyka dla inflacji (w górę). I cytując C. Lagarde ze względu na wstępne oznaki rewizji tych wskaźników do poziomu przekraczającego przyjęty cel konieczna będzie uważna obserwacja.

Pytaniem na dziś nie jest to czy EBC chce przeprowadzić serię podwyżek stóp procentowych (tu wydaje się, że wola jest silna), ale to jak dużo podwyżek uda się przeprowadzić (i tu już zaczynają się schody). Sygnały hamowania globalnej gospodarki zaczynają się coraz mocniej przebijać (w USA dyskusja zwraca się już w stronę "będzie zwalniać"). Coraz bardziej widoczne będą one z końcem roku. Nawet przy wciąż wysokim poziomie inflacji w strefie euro będzie to argumentem ze powstrzymaniem się przed dalszymi podwyżkami - m.in. dlatego, że niejako automatycznie spadną szacunki inflacji w dłuższym okresie (zależne np. od wzrostu PKB). Najbardziej prawdopodobna (naszym zdaniem) ścieżka kolejnych ruchów EBC prezentuje się jak poniżej. W przyszłym roku przeprowadzenie dalszych podwyżek stóp będzie już ciężkie, stąd spodziewamy się zakończenia cyklu z końcem roku.

Twitter Post

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama

Czytaj dalej