• Odbierz prezent
EBC nie zmienia stóp procentowych, ale hojnie dopłaci do udzielanych przez siebie pożyczek

Europejski Bank Centralny nie zdecydował się na obniżenie i tak już historycznie niskich stóp procentowych w związku z postępującą pandemią koronawirusa i związanym z nią spowolnieniem gospodarczym. EBC zapowiedział jednak wprowadzenie dodatkowych programów mających wesprzeć sektor bankowy za pomocą ujemnie oprocentowanych pożyczek.

 

Na zaplanowanym posiedzeniu EBC w czwartek 12 marca zdecydowano o zachowaniu obecnych stóp procentowych bez zmian. Oznacza to utrzymanie poziomu 0,00% stopy procentowej podstawowych operacji refinansujących, 0,25% stopy kredytu banku centralnego oraz -0,50% stopy depozytowej. Jest to utrzymanie statusu quo z września zeszłego roku i jednocześnie najniższy poziom stóp w historii EBC.

 

W przeciwieństwie do Banku Anglii, amerykańskiej rezerwy federalnej i Banku Rezerw Australii, EBC nie obniżył stóp, zamiast tego skupiając się na walce ze skutkami pandemii w inny sposób.

Europejski Bank Centralny przywróci długoterminowe operacje refinansujące (LTRO), które będą prowadzone do czerwca tego roku. Będzie to kolejna transza pożyczek dla banków z ujemnym oprocentowaniem (-0,50%). Ponadto, podmioty które szczególnie mocno ucierpią na kryzysie związanym z koronawirusem będą mogły wziąć udział w programie pożyczek TLTRO III (oprocentowanych -0,75%).

 

Dodatkowo EBC zapowiedział przeznaczenie dodatkowych 120 mld euro na program QE. Po wrześniowej obniżce stóp bank wznowił program skupu aktywów na poziomie 20 mld euro każdego miesiąca.

 

Po decyzji EBC euro umacnia się w stosunku do dolara amerykańskiego - kurs EUR/USD spadł z 1,131 do 1,111.

Czytaj także: Bank Anglii niespodziewanie obniża stopy do historycznie niskiego poziomu. Kurs funta szaleje

Po amerykańskiej rezerwie federalnej i australijskim banku rezerw kolejny bank centralny decyduje się na niespodziewaną interwencję związaną z coraz bardziej napiętą sytuacją wokół epidemii koronawirusa. Bank Anglii w środę 11 marca obniżył stopy procentowe o pół punktu procentowego, do najniższego .. Czytaj
Bank Anglii niespodziewanie obniża stopy do historycznie niskiego poziomu. Kurs funta szaleje

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk