• Odbierz prezent
EBC mocno złagodził retorykę. Kurs dolara kanadyjskiego USD/CAD wybronił wsparcie

Rynki pozostają pod wpływem wczorajszej zaskakująco łagodnej retoryki ze strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC), jednakże dzisiaj również nie powinno zabraknąć emocji. Podczas piątkowej sesji bowiem zostaną opublikowane najważniejsze dane z amerykańskiej gospodarki, czyli oficjalny raport z rynku pracy.

 

Konsensus rynkowy zakłada, że w lutym utrzymana zostanie dobra kondycja amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwany jest spadek stopy bezrobocia do 3,9% z 4,0% w skali roku, wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 180 tys. oraz co najważniejsze przyśpieszenie dynamiki płac do 3,3% z 3,2% w skali roku. Dobre dane będą stanowiły wsparcie dla i tak dobrego sentymentu dla dolara w ostatnich dniach. Ponadto dobra kondycja rynku pracy stanowi, pomimo wielu niepewności odnośnie perspektyw koniunktury, wsparcie dla scenariusza, że w kolejnych kwartałach Rezerwa Federalna może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych. Co więcej, poznamy publikacje z amerykańskiego rynku nieruchomości i kanadyjskiego rynku pracy, co może przyczynić się do większej zmienności na parze USD/CAD.

Reakcja na wczorajszy komunikat po posiedzeniu EBC oraz konferencje prasową z udziałem Mario Draghi wskazuje, że rynek został zaskoczony istotnym złagodzeniem retoryki ze strony banku. Przede wszystkim w komunikacie padło stwierdzenie o wydłużeniu do końca 2019 roku okresu, w którym stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. W związku z powyższym najwcześniej zmiany kosztu pieniądza w strefie euro można spodziewać się w 2020 roku. Ponadto wymownym gołębim akcentem było podjęciu już w marcu decyzji o uruchomieniu nowej serii tanich pożyczek dla banków komercyjnych (tzw. TLTRO –III), które rozpoczną się we wrześniu tego roku i będą miały dwuletni termin zapadalności. Doliwy do ognia dolała rewizja w dół prognoz dotyczących zarówno dynamiki PKB, jak i inflacji. Euro znalazło się pod silną presją sprzedających. Na głównej parze walutowej EUR/USD można było zaobserwować silny ruch kierunkowy w dół – kurs powrócił w okolice 1,1175 po raz ostatni obserwowane w czerwcu 2017 roku.

Indeks dolara znalazł się wczoraj na nowych tegorocznych maksimach. Dziś można zaobserwować lekkie odreagowanie silnego ruchu z czwartku w oczekiwaniu na publikacje z rynku pracy w USA. Lutowy raport z rynku pracy powinien być dobry, co będzie stanowiło wsparcie dla kontynuacji zwyżki na tym instrumencie.

Euro do dolara EUR/USD

Spadki na kursie euro do dolara EUR/USD wczoraj dotarły w rejon geometrycznego poziomu w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 1,0340. Aktualnie kurs broni tego poziomu, co w oczekiwaniu na publikacje z USA może przyczynić się do lekkiego odreagowania wczorajszych spadków. Notowania utrzymują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali dziennej (50-, 100- i 200-okresowej), co z technicznego punktu widzenia powinno sprzyjać stronie podażowej na tej parze.

1

Wykres kursu euro do dolara EUR/USD

Dolar amerykański do dolara kanadyjskiego USD/CAD

USD/CAD w ostatnim czasie wybronił wsparcie w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej a korekta spadkowa swoim zasięgiem nie przekroczyła 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 1,2060. Utrzymanie notowań powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej) stało się impulsem do powrotu do wzrostów na tej parze. Notowania przełamały opór w postaci lokalnych szczytów w rejonie 1,3385, co otwiera możliwość testowania lokalnego maksimum z 30.XII.2018 roku. Wspomniane okolice 1,3385 stanowią aktualnie najbliższe wsparcie.

1

Wykres kursu dolara amerykańskiego do kanadyjskiego USD/CAD

 

Notowania: USDCAD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCAD/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk