• Odbierz prezent
EBC - jest decyzja w sprawie programu QE!
Z artykułu dowiesz się:

- Jaką decyzję podjął dziś EBC w sprawie polityki pienięznej

O 13:45 Europejski Bank Centralny opublikował decyzje Rady Prezesów w sprawie polityki pieniężnej. Dziś zainteresowanie inwestorów skierowane było na decyzje w sprawie programu QE. EBC zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podjął decyzje dotyczące przedłużenia programu.

 

Program QE

Ekonomiści oczekiwali w pierwszej kolejności przedłużenia wygasającego w marcu 2017 programu QE przynajmniej o 6 miesięcy. Rada Prezesów zdecydowała się na wydłużenie go o 9 miesięcy, ale zmniejszyła wartość miesięcznych zakupów o 20 mld euro. Od kwietnia 2017 roku EBC będzie skupował miesięcznie aktywa o wartości 60 mld euro (do marca 2017 utrzymany zostanie skup na poziomie 80 mld euro miesięcznie). Rada zdecydowała również na dokonanie zmian w warunkach programu, a szczegółowe informacje poznamy podczas konferencji prasowej.

 

Stopy procentowe

Wysokość stóp procentowych, zgodnie z oczekiwaniami, nie uległa zmianie: Stopa depozytowa utrzymana została na poziomie -0,4%, a stopa refinansowa na poziomie 0,0%. Ostatnich zmian w poziomach stóp procentowych dokonano w marcu tego roku, obniżając stopę depozytową o 10 punktów bazowych i stopę refinansową o 5 punktów bazowych.

 

Rynek czeka na wypowiedź Draghiego

Konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego zaplanowana jest na godzinę 14:30. Oprócz szczegółów dotyczących programu QE, Draghi zapewne zapytany zostanie o kwestię włoskiego referendum i sytuację włoskiego sektora bankowego.

Rynek walutowy dość dynamicznie zareagował na decyzje EBC. Kurs euro z początku wystrzelił mocno w górę (o około 80 pipsów), ale ruch ten został szybko skorygowany i rynek zmienił kierunek. Podwyższonej zmienności na rynku spodziewamy się również podczas konferencji prasowej z udziałem Draghiego.

 

EUR/USD - M5

FXMAG forex ebc - jest decyzja w sprawie programu qe! 1

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk