• Odbierz prezent
mario draghi przemówienie ebc

Wczorajsza decyzja EBC w sprawie programu QE wywołała silną reakcję ze strony notowań euro. Podwyższona zmienność notowań euro była widoczna również podczas konferencji prasowej, podczas której Mario Draghi podał bardziej szczegółowe informacje dotyczące zakończonego posiedzenia, a także odpowiadał na pytania dziennikarzy.

 

Przypomnijmy, że wczorajszą decyzją Rady Prezesów, program QE został wydłużony o 9 miesięcy do końca września przyszłego roku. Od stycznia 2018 EBC będzie skupować miesięcznie na rynku wtórnym obligacje państw członkowskich na kwotę 30 miliardów euro. To połowa obecnej wielkości skupu. W oświadczeniu do decyzji znalazła się również informacja o reinwestowaniu środków z zapadających obligacji, a także odniesienie do stóp procentowych (brak zmiany ich poziomu).

 

Wczoraj Mario Draghi pojawił się na konferencji prasowej jak zwykle w towarzystwie wiceprezesa EBCVitora Constancio. ‘Gwiazdą wieczoru’ był jednak on sam, gdyż przekazywał Portugalczykowi głos tylko w przypadku bardziej technicznych pytań dziennikarzy.

 

Gołębi nacisk

Konferencja prasowa rozpoczęła się od odczytania oświadczenia do decyzji podjętych w sprawie stóp procentowych i QE. Choć sam komunikat był już znany 45 minut wcześniej, to jednak wartym odnotowania był sposób, w jaki został on odczytany przez szefa banku centralnego. Draghi chciał, żeby zabrzmiał on jak najbardziej gołębio. Wyraźny akcent dało się słyszeć, gdy mówił o trzech kwestiach:

  • Stopy procentowe utrzymają się na obecnym poziomie przez czas ZNACZNIE przekraczający zakończenie QE.
  • Program luzowania ilościowego może trwać DŁUŻEJ niż do końca października 2018 roku.
  • Parametry programu mogą zostać ZWIĘKSZONE, zarówno pod względem wielkości skupu, jak i czasu trwania.

 

Konferencja również wazna dla euro

W trakcie przemówienia Draghiego euro pozostawało dość spokojne, większe ruchy na parach z EUR zaczęliśmy obserwować w trakcie sesji pytań od dziennikarzy.

 

Euro umacniało się, gdy szef banku centralnego odpowiadał na pytania dotyczące QE. Draghi przyznał, że kompozycja programu nie była dyskutowana podczas październikowego posiedzenia, a szczegóły w tej kwestii zostaną podane w osobnym dokumencie. Przyznał również, że atmosfera podczas posiedzenia była pozytywna, a decydenci nie rozważali alternatywnych scenariuszy dla przedłużenia QE (choć jak stiwerdził później Draghi, decyzja w sprawie programu nie była jednomyślna). Dla rynku walutowego istotne były również słowa dotyczące związku pomiędzy zakończeniem programu QE, a rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych. W odpowiedzi na pytanie ‘co oznacza – znacznie czas znacznie przekraczający termin zakończenia QE?’ Draghi przyznał, że wszystko uzależnione będzie tak naprawdę od stopnia realizacji celu inflacyjnego. Na tę informację euro zareagowało z ulgą.

 

Mario Draghi, odnosząc się odpowiedzi rynku walutowego na decyzje podjęte przez Radę Prezesów, stwierdził, że wskazuje ona na dobrą komunikację banku centralnego z otoczeniem. Świadczy o tym ‘stłumiona’ reakcja kursu euro. Trzeba przyznać, że była ona mniejsza niż rok wcześniej, gdy decydowano o przedłużeniu programu QE do końca 2017 roku. Wczoraj było to około 50 pipsów spadku w pierwszej reakcji, podczas gdy rok temu widzieliśmy najpierw skok w górę o 80 pipsów, a później szybkie odwrócenie ruchu.

 

EBC vs Fed

Szef EBC otrzymał również sporo pytań nawiązujących do tego jak Fed prowadzi obecnie politykę pieniężną. Jedno z nich dotyczyło tego, czy podobnie jak Fed, EBC zacznie myśleć o redukcji bilansu dopiero po normalizacji poziomu stóp procentowych (która ma zacząć się dopiero po zakończeniu QE). Draghi przyznał, że tak odległe scenariusze nie były jeszcze dyskutowane. Według szefa EBC, banki centralne ze strefy euro i USA nzjdują się na zupełnie innym etapie jeśli chodzi o cykl polityki pieniężnej/ Wynika to z różnego stopnia realizacji celów tych banków i odmiennego miejsca w cyklu koniunkturalnym gospodarki strefy euro i USA.

 

Zakończenie QE kością niezgody

Mario Draghi podczas konferencji prasowej wielokrotnie powtarzał, że program QE nie ma określonej daty zakończenia. Informacje na ten temat znalazły się już w samym komunikacie EBC, w którym wskazywano, że luzowanie będzie trwało do września 2018 roku lub dłużej. Bankierzy centralni nie chcą, by stymulacja gospodarki zniknęła nagle. Co istotne, ona nie zniknie nawet po zakończeniu QE, ze względu na plan reinwestycji gotówki z zapadających obligacji. Samo reinwestowanie oznacza dalszą aktywność EBC ze skupem na poziomie średnio kilku miliardów euro miesięcznie.

Pozostawienie ‘otwartej furtki’ do przedłużenia QE było jedną z kwestii, co do której nie było pełnej zgody wśród decydentów. Przeciwko takiej decyzji opowiedziała się trójka przedstawicieli Rady Prezesów: Sabine Lautenschlaeger, Klaas Knot i Jens Weidmann (czyli potencjalny następca Mario Draghiego). Woleli by oni, by termin zakończenia QE został już ustalony, gdyż pozwala na to dobra sytuacja w gospodarce strefy euro.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk