• Odbierz prezent
Dziś się dowiemy! Kursy euro, funta i dolara. Czy Fed obniży stopy procentowe? Jak wpłynie to na EUR, GBP i USD

Wczoraj gotowość do obniżek stóp procentowych zasygnalizował EBC. Dziś powinniśmy dowiedzieć się, czy Fed zrobi to samo.

Inwestorzy z niecierpliwością czekają na wieczorne posiedzenie decyzyjne FOMC. O ile nie powinno dojść podczas niego do zmiany kosztów pieniądza (rynek kontraktów na stopę procentową obecnie wycenia taki scenariusz na około 23%), to jednak rynek liczy na to, że sugestie dotyczące nadchodzących obniżek stóp procentowych znajdą się w komunikacji FOMC.

Szczególną uwagę warto zwrócić na ton prezesa Fed podczas konferencji prasowej po spotkaniu. Istotne będzie to, jak bank centralny zapatruje się na kwestię globalnego spowolnienia gospodarczego oraz perspektywy gospodarcze Stanów Zjednoczonych w tym kontekście. Ważne będzie również to, czy prezes Fed odniesie się w jakikolwiek sposób do ataków słownych wobec instytucji, jakie przeprowadza Donald Trump.

W związku z tym, że do końca roku rynek spodziewa się ścięcia stóp nawet o 75 punktów bazowych, oczekiwania rynku wobec dzisiejszego spotkania są bardzo duże i trudno będzie im sprostać. Niezależnie od tego, co bank centralny zrobi, zasygnalizuje (lub czego nie zasygnalizuje), zmienność na parze USD/PLN w godzinach wieczornych może być względnie duża.


SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro EUR

Kurs euro do złotego EUR/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,25-4,26. Mimo stabilizacji w parze ze złotym euro wczoraj traciło w relacji do głównych walut, osłabiając się po gołębim przemówieniu prezesa EBC, Mario Draghiego, który zasugerował możliwość obniżek stóp procentowych, co niedługo po tym zaczęły mocniej wyceniać rynki finansowe.

Kurs funta GBP

Kurs funta do złotego GBP/PLN we wtorek wzrósł o 0,3%, wahając się w widełkach 4,75-4,78. Po wczorajszym głosowaniu w Partii Konserwatywnej w wyścigu o fotel premiera pozostało 5 kandydatów. Najwięcej głosów uzyskał Boris Johnson (126), za którym plasowali się kolejno: Jeremy Hunt (46), Michael Gove (41), outsider Rory Stewart (37) i Sajid Javid (33). Po uzyskaniu 30 głosów z wyścigu odpadł natomiast Dominic Raab, który w przeszłości był głównym negocjatorem brytyjskiego rządu ds. Brexitu.

Mimo, że z dużym prawdopodobieństwem kolejnym premierem zostanie Boris Johnson, pewne złagodzenie jego tonu widoczne we wczorajszej debacie może budzić pewien optymizm. Johnson wczoraj wprawdzie zwracał uwagę na możliwość wyjścia z UE bez umowy, jednak wskazywał również, że jest zdeterminowany, żeby osiągnąć porozumienie z UE.

Kurs dolra USD

Kurs dolara do złotego USD/PLN we wtorek wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 3,79-3,81. Amerykańskiej walucie we wczorajszym wzroście pomogła szczególnie słabość euro.

Z informacji z ostatnich godzin warto zwrócić uwagę na potwierdzenie sugestii, zgodnie z którymi Donald Trump i Xi Jinping mają spotkać się podczas szczytu G20 w Osace, który odbędzie się w dniach 28-29 czerwca. Uwzględniając ostatnie „cofnięcie się” w negocjacjach handlowych między państwami najpewniej nie oznacza to, że zawarcie porozumienia w handlu jest na horyzoncie, jednak jest to pozytywny sygnał sugerujący, że jest wola z obu stron, aby takie porozumienie docelowo zostało zawarte.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:30 – przemawia Benoit Coeure z EBC

16:00 – przemawia przewodniczący EBC, Mario Draghi

20:00 – decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych

20:30 – konferencja prasowa przewodniczącego FOMC, Jerome’a Powella

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk