• Odbierz prezent
bitcoin pizza day

Dziś obchodzimy 8 rocznicę pamiętnej transakcji, której w 2010 roku dokonał Laszlo Hanyecz. 2 pizze to pierwszy zakup, w przypadku którego wykorzystano płatność przy pomocy Bitcoina. Na pamiątkę tego wydarzenia 22 maja zaczęto określać mianem Bitcoin Pizza Day.

 

Pierwsza płatność z użyciem Bitcoina pokazała, że kryptowaluta ma służyć do zwyczajnych transakcji. Trudno bowiem wyobrazić sobie bardziej ‘banalny’ zakup niż zamówienie pizzy. Obecnie trudno wyobrazić sobie również, by za 2 pizze można było zapłacić 10 tys. BTC. Tyle jednostek kryptowaluty trzeba było jednak posiadać w 2010 roku, by zrealizować płatność na kwotę kilkudziesięciu dolarów. Obecnie 10 tys. BTC to równowartość ponad 83 mln dolarów. Hanyecz mógłby więc dziś kupić za nie sieć pizzerii.

Na początku 2018 roku bohater opowieści o 2 pizzach powtórzył swój zakup, płacąc tym razem za nie 0,00649 BTC. Zrobił to, by pokazać, że Bitcoin nadaje się do realizowania małych płatności. Była to poniekąd ‘reklama’ technologii Lightning Network, która była odpowiedzią deweloperów na bardzo wysokie koszty transakcyjne w sieci Bitcoin.

 

W 2010 roku Hanyecz praktycznie nie miał możliwości dokonania płatności bitcoinami w sklepie, czy restauracji. Transakcja zakupu pizzy przeprowadzona została na forum Bitcoin Talk. Obecnie coraz większa liczba podmiotów przyjmuje płatności w kryptowalutach. Dziś, by zamówić pizzę i rozliczyć się w kryptowalucie wystarczy skorzystać choćby z portalu pyszne.pl.

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk