• Odbierz prezent
10 największych państw-eksporterów w liczbach

Handel międzynarodowy jest siłą napędową dla globalnej gospodarki. Pozwala on narodom na czerpanie korzyści z ich przewagi komparatywnej w coraz to bardziej konkurencyjnym środowisku. Każdego dnia miliardy dolarów kapitału, towarów i usług są rozsyłane po całym świecie do konsumentów i producentów. Postęp technologiczny w transporcie, globalizacja handlu uczyniły ten proces łatwiejszym niż kiedykolwiek wcześniej. Można sobie wyobrazić, że rynek walutowy znajduje się w centrum międzynarodowego handlu, ponieważ pomaga rządom, korporacjom oraz indywidualnym osobom wymieniać pieniądze, które służą do zapłaty za towar i usługi pozyskane za granicą.

 

Ważne jest, aby myśleć o światowej gospodarce jako o gospodarce napędzanej handlem. W miarę upływu czasu, światowy handel będzie się wzmagał a państwa będą szukały nowych rynków zbytu. Choć każdy kraj uczestniczy w handlu, to jednak niektóre państwa przywiązują do niego szczególniejszą uawgę w porównaniu z innymi. Poniżej przedstawiamy dziesięć największych krajów pod względem łącznej sumy eksportowanych towarów. Wszystkie dane pochodzą z Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), według statystyk za 2014 rok.

 

1. Chiny

Roczny eksport: 2,343 bln dolarów

Od 2010 roku Chiny są największym eksporterem na świecie. Dynamiczny rozwój w ostatnich dekadach pomógł Chinom zostać drugą co do wielkości gospodarką pod względem produktu krajowego brutto (PKB). Do 2014 roku prawie jedna czwarta PKB Chin pochodziła z eksportu, zwłaszcza z maszyn i produktów elektrycznych, sprzętu do przetwarzania danych, odzieży, mebli, wyrobów tekstylnych.

 

2. Stany Zjednoczone

Roczny eksport: 1,633 bln dolarów

Największa gospodarka świata jest jednym z liderów handlu międzynarodowego. W rzeczywistości, eksport reprezentuje około 14% amerykańskiego PKB. Głównymi produktami eksportowymi w tym kraju są produkty rolnicze, materiały przemysłowe, dobra inwestycyjne takie jak samoloty i komputery oraz dobra konsumpcyjne do których należą m.in. samochody, produkty farmaceutyczne.

 

3. Niemcy

Roczny eksport: 1,492 bln dolarów

Niemcy jako gospodarcza potęga Europy są trzecim co do wielkości eksporterem na świecie i jednym z trzech krajów, których eksport przekroczył ponad 1 bilion dolarów w 2014 roku. Łączna wartość eksportu Niemiec jest większa niż eksport Japonii i Francji razem wzięty (te kraje są odpowiednio na 4 i 5 miejscu w rankingu). Eksport stanowi prawie połowę PKB Niemiec, głównymi składnikami eksportu są pojazdy mechaniczne, maszyny, chemikalia, produkty komputerowe, elektroniczne, farmaceutyczne oraz wiele innych.

 

4. Japonia

Roczny eksport: 699,5 mld dolarów

Japonia jest bardzo zróżnicowaną gospodarką, która opiera sie na eksporcie w mniejszym stopniu niż Niemcy. Jednak eksport towarów i usług nadal stanowi około 18% PKB. Głównymi produktami eksportowymi Japonii są  produkty branży samochodowej, żelazo, stal, półprzewodniki.

 

5. Francja

Roczny eksport: 584,5 mld dolarów

Francja jest jedną z międzynarodowych potęg handlowych, a import i eksport stanowią ważną cześć gospodarki Francji. Eksport stanowi 29% całego PKB.  Francuski eksport znany jest głównie z maszyn i sprzętu transportowego, samolotów, tworzyw sztucznych, chemikaliów i wyrobów farmaceutycznych.

 

6. Korea Południowa

Roczny eksport: 572,7 mld dolarów

Korea Południowa jest uważana za nowo uprzemysłowiony naród. Ten kraj można uplasować gdzieś pomiędzy najbardziej zawansowanymi przemysłowo państw a państwami rynków wschodzących. Gospodarka Korei Południowej jest mocno zależna od handlu, ponieważ eksport stanowi ponad połowę PKB. Głównymi towarami eksportowymi to półprzewodniki, produkty petrochemiczne, samochody oraz sprzęt komunikacji bezprzewodowej.

 

7. Holandia

Roczny eksport: 571,8 mld dolarów

Może wydawać się zaskakujące, że ten mały północnoeuropejski kraj jest jednym z największych eksporterów na świecie. W rzeczywistości eksport dalej jest głównym motorem wzrostu w Holandii, który stanowi 83% holenderskiego PKB. Głównymi towarami eksportowymi są żywność, maszyny i urządzenia oraz produkty przemysłu chemicznego.

 

8. Hong Kong

Roczny eksport: 519,3 mld dolarów

Hong Kong, który nazywany jest specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej, pomimo stosunkowo małej populacji jest światowym liderem handlu, który w 98% opierany jest na reeksporcie. Wartość towarów i usług łącznie z reeksportem jest cztery razy większa niż PKB regionu. Główne sektory eksportu Hong Kongu opiera się na elektronice i AGD ale również na tekstyliach, odzieży, obuwiu i tworzywach sztucznych.

 

9. Włochy

Roczny eksport: 513,7 mld dolarów

Eksport towarów i usług stanowią prawie 30% włoskiego PKB, co czyni go jednym z największych eksporterów europejskich. Główne sektory włoskiego eksportu to produkty inżynierii, tekstylia, odzież, maszyny produkcyjne, samochody i sprzęt transportowy.

 

10. Rosja

Roczny eksport: 497,8 mld dolarów

Rosja jest trzecim co do wielkości producentem ropy naftowej, produkuje średnio 10,8 mln baryłek dziennie. To sprawia, że jest jednym z największych eksporterów na świecie. Oprócz ropy naftowej i gazu ziemnego, Rosja jest również wiodącym eksporterem metali, drewna, chemikaliów  oraz produktów wojskowych. Eksport stanowi ponad 30% PKB tego kraju.


easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk