• Odbierz prezent
Dziennik Rynkowy: przecena złotego trwa - kurs euro bije z hukiem poziom 4,60 zł, dolar w drodze do 4,00 - EURPLN oraz USDPLN na najwyższych poziomach od marca!

Wtorkowa sesja przyniosła dalszą przecenę złotego, gdzie kurs EUR/PLN przekroczył poziom 4,62 a USD/PLN wzrósł powyżej 3,94, co w obydwu przypadkach oznacza najwyższy poziom od marca tego roku.

Pomimo częściowego opadnięcia negatywnych nastrojów na rynkach związanych z obawami o stan chińskiej firmy Evergrande (a także gospodarki całego Państwa Środka), polska waluta w odróżnieniu do innych ryzykownych aktywów traciła na wartości. Indeks giełdowe w Europie odrabiały straty, a wśród walut rynków wschodzących większość (oprócz ZAR czy CNY) również umacniała się (w stosunku do dolara amerykańskiego). Nastroje w trakcie sesji azjaztyckiej w nocy nieco się poprawiły, po tym jak ramię nieruchomościowe konglomeratu Evergrande poinformowało, że zamierza dokonać płatności odsetkowych od obligacji (lokalnych) w terminie (23 września).

 

Złoty zachowywał się słabiej od walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie zarówno forint jak i korona odrabiały straty z poniedziałku

Istotnym wydarzeniem w regionie CEE było posiedzenie węgierskiego banku centralnego. MNB ostatecznie zdecydował się na mniejszą podwyżkę niż oczekiwane 25 pb i podniósł główną stopę do 1,65% z 1,50%. Jednak nie przeszkodziło to w umocnieniu HUF, gdyż Bank zamierza kontynuować cykl miesięcznych podwyżek stóp, które teraz najprawdopodobniej będą dokonywane w krokach o 15 pb (wcześniej MNB podnosił stopy o 30 pb). Ponadto MNB zmniejszy skalę tygodniowych skupów aktywów do 40 mld HUF z 50 mld HUF oraz ograniczy płynność poprzez oferowane FX swapy.. Działania węgierskich władz wynikają z obaw o przekraczającą cel inflację, gdzie we wtorek podniesiono prognozy wzrostu CPI na lata 2021 i 2022. Podwyższona inflacja stanowi również powód dla czeskich władz monetarnych do podwyżek stóp procentowych, gdzie T. Holub z CNB powiedział, że poparłby wniosek o podwyżkę stóp o 50 pb a nie dotychczasowe 25 pb podczas posiedzenia zaplanowanego w przyszłym tygodniu.

Na odmiennym biegunie znajduje się NBP, który kontynuuje skup aktywów (bez oficjalnego ograniczania jego skali), a stopy procentowe ustalane przez RPP znajdują się na rekordowo niskim poziomie. W takim otoczeniu (przy podwyższonym wzroście cen) złoty znajduje się wśród walut najbardziej narażonych na negatywne zmiany nastrojów wobec aktywów ryzykownych.

Notowania EUR/USD nie uległy istotnym zmianom od poniedziałkowego zamknięcia, gdzie główna para walutowa utrzymała się powyżej 1,17. Istotny dla dolara będzie wynik środowego posiedzenia FOMC, gdzie oprócz kwestii związanych z ograniczeniem QE (skupu aktywów), uwagę będą przyciągały projekcje makroekonomiczne członków Fed, w których w ostatniej rundzie pierwsza podwyżka stóp była widziana dopiero w 2023 roku.

 

Na rynku stopy procentowej lekki spadek krzywych dochodowości obligacji skarbowych i kontraktów IRS był kontynuowany

Krajowe dane nt. sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej za sierpień okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań. Tym samym powinny raczej ciągnąć rentowności papierów w górę. Biorąc pod uwagę ruch przeciwny, można przypuszczać, że impulsy do spadku rentowności nadeszły z rynku globalnego. W Europie widać było, że dochodowości praktycznie wszystkich państw spadały. Chociaż obawy przed perturbacjami na rynku finansowym wyraźnie ustąpiły we wtorek, to nasilić się mogła jednocześnie obawa przed krótkoterminowym spowolnieniem koniunktury na świecie i bardziej wydłużonym procesem normalizacji polityki pieniężnej. Częściowym potwierdzeniem mogła być mniejsza od oczekiwań podwyżka podstawowej stopy przez węgierski MNB. W kraju notowania polskich obligacji wspierać mogła informacje, że rząd oczekuje w 2021 r. dochodów wyższych nawet o 80 mld PLN (informacja była jednak oczekiwana przez rynek).

Podczas środowej sesji najciekawszym wydarzeniem na rynku długu będzie wieczorne posiedzenie Fed, które może zdecydować o kierunkach zmian notowań w perspektywie najbliższych tygodni. Mniejsze znaczenie będzie miała natomiast aukcja obligacji, którą w kraju zorganizuje BGK (oferowane będą papiery serii FPC0725, FPC0328 i FPC0631). W obu przypadkach spodziewać się można jednak sygnałów wspierających wzrosty rentowności krajowych obligacji. W efekcie notowania 2-letnich polskich papierów powinny trzymać się w przedziale 0,5%-0,6%, a 10-letnich w okolicach 2,0%.

 

Jeszcze niedawno rynek spekulował, że FOMC zdecyduje się na ograniczenie skali skupu aktywów podczas wrześniowego posiedzenia

Teraz po słabszych od oczekiwań sierpniowych danych z rynku pracy i w obliczu rozwoju kolejnej fali pandemii USA te oczekiwania przesuwają się bardziej na kolejne posiedzenia. Pierwsza podwyżka stóp procentowych wyceniana jest przez rynek pod koniec 2022 r. Mimo, że proces normalizacji polityki pieniężnej przebiegać będzie bardzo stopniowo, to perspektywa ograniczenia wsparcia monetarnego będzie negatywnie wpływać na rynek. Widać to na przykładzie notowań instrumentów w strefie euro.


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk