• Odbierz prezent
Dziennik Rynkowy FX: ucieczka polskiego złotego trwa - kursy dolara (USDPLN) oraz euro (EURPLN) rosną do tegorocznych maksimów!
fot. freepik.com

W poniedziałek krótkoterminowo pary EUR/PLN oraz USD/PLN wzrosły do tegorocznych maksimów odpowiednio powyżej 4,72 i w okolice 4,19.

Dane o produkcji przemysłowej (która wyniosła w październiku 7,8% r/r powyżej oczekiwanych 5,3%) jak i o inflacji cen producentów (11,8% r/r wobec prognozy 10,8%) nie miały większego wpływu na rynek walutowy, gdyż potwierdziły podwyższoną inflację oraz brak wpływu negatywnych tendencji zewnętrznych na bieżącą aktywność gospodarczą. Odreagowaniu strat na kursie złotego sprzyjała wypowiedź premiera M. Morawickiego mówiąca, że rząd „będzie robił wszystko w komunikacji i działaniach realnych, aby złotówką była nieco silniejsza”. Te słowa dołączają do piątkowej wypowiedzi prezesa NBP A. Glapińskiego, według którego „dalsze osłabienie nie byłoby spójne z polityką stóp procentowych NBP”.  Werbalne sugestie ze strony władz nieco ograniczały zmienność waluty, jednak nie powstrzymały przeważających tendencji globalnych.

Waluty EM osłabiały się na początku tego tygodnia co związane jest z relatywną siła amerykańskiego dolara,

która negatywnie wpływa na spodziewane przepływy kapitału na rynki wschodzące. W poniedziałek dodatkowym impulsem dla spadku kursu EUR/USD na nowe tegoroczne minima poniżej 1,1250 była informacji o nominacji aktualnego prezesa Fed J. Powella na kolejną 4-letnią kadencję, a jego rywalka L. Brainard została wyznaczona na wiceprzewodniczącą Fed. Powell jest postrzegany przez rynki jako mniej gołębia opcja niż Brainard, co może przybliżać termin podwyżki stóp procentowych w USA. Negatywnie na sentyment inwestycyjny wpływa wprowadzanie restrykcji epidemicznych, gdzie w Austrii już ogłoszono lockdown, a w Niemczech jest on rozważany.

Na krajowym rynku stopy procentowej w poniedziałek doszło do wzrostu krzywej dochodowości kontraktów IRS

Na początku tygodnia praktycznie we wszystkich terminach, poza 1Y, notowania przekraczały 3%. Najwyższe poziomy osiągane są na środku krzywej i zbliżają się do 3,25%. Cały czas widać utrzymujący się średnioterminowy trend wzrostowy, podobnie jak w innych państwach regionu CEE-3. W poniedziałek notowania ciągnąć w górę mogły m.in. publikacje październikowych krajowych danych makroekonomicznych, które pokazały silniejszy od oczekiwań wzrost zarówno produkcji przemysłowej jak i mocniejszą presję na wzrost cen producentów. Również na świecie widać było tendencję do wzrostu krzywych dochodowości. Póki co, w Europie nie widać też, aby obawy przed wzrostem zachorowań na COVID-19 wzmacniały popyt na aktywa bezpieczne.

We wtorek publikacja październikowych danych sprzyjać będzie wzrostowi krzywych dochodowości w kraju

W trakcie sesji GUS opublikuje informację nt. sprzedaży detalicznej (PKO: 6,3% r/r w ujęciu realnym), a także produkcji budowlano-montażowej (PKO: 5,0% r/r). Mocny popyt konsumpcyjny będzie dawał RPP większą przestrzeń do ewentualnych mocniejszych podwyżek stóp procentowych. Ten odczyt będzie szczególnie istotny w kontekście publikowanych ostatnio sondaży, z których wynika, że konsumenci ze względu na wysoki wzrost cen zaczynają ograniczać skalę swoich zakupów. Wspomniane obawy rynkowe mogą z kolei chłodzić wstępne indeksy PMI w strefie euro. Oczekiwane wyraźne ich spadki będą krótkoterminowo sprzyjać stabilizacji rentowności w Europie. Do końca roku spodziewamy się dalszego ruchu w górę notowań 2-letnich IRS do 3,30%, a 10-letnich do 3,25%.


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk