• Odbierz prezent
Dziennik Rynkowy: odwrót głównych walut - kurs dolara (USD/PLN) oraz notowania euro (EUR/PLN) w dół
fot. freepik.com

Złoty kontynuował umocnienie w czwartek, co doprowadziło osłabienia euro oraz dolara wyrażonych w polskiej walucie o blisko 3 grosze. Pary EUR/PLN oraz USD/PLN osiągnęły dzienne dołki odpowiednio poniżej poziomów 4,59 oraz 4,05.

Większość walut rynków wschodzących kontynuowała na ostatniej sesji zyski z poprzednich dni, a wśród umacniających się najbardziej wobec głównych walut ponownie znalazły się te z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Waluty EM korzystają na relatywnie jastrzębiej polityce swoich lokalnych banków centralnych. Na Węgrzech po tym jak wcześniej w tym tygodniu MNB rozszerzył korytarz stóp procentowych, w czwartek na aukcji depozytów bank centralny przyjmował je po stawce o 20 pb. wyższej (3,10%) niż miało to miejsce tydzień temu. Taki ruch stanowi efektywną podwyżkę stóp rynku pieniężnego co znalazło odzwierciedlenie we wzroście Bubor 1M. W efekcie umocnił się forint, a kurs EUR/HUF spadł w okolice 362.

Działania na Węgrzech również skłaniają rynek do oczekiwania zaostrzenia polityki pieniężnej w Polsce

W niedawnym wystąpieniu prezes NBP A. Glapiński powiedział, że inflacja „nie jest przejściowa, lecz uciążliwa” (nawiązanie do słów Powella, który „wysłał” przejściową inflację na emeryturę). Kolejna podwyżka stóp procentowych wpisałaby się w ostatnie umocnienie złotego, gdzie oczekujemy że para EUR/PLN będzie poruszała się blisko poziomu 4,60 w najbliższych dniach. Istotnym czynnikiem dla notowań polskiej waluty pozostaje kwestia relacji z Unią Europejską. Wciąż nie został zaakceptowany Krajowy Plan Odbudowy, a w czwartek rzecznik TSUE przedstawił stanowisko mówiące, że powiązanie wypłaty środków z praworządnością jest zgodne z prawem UE i zaproponował oddalenie skargi wniesione przez Węgry i Polskę.

Na krajowym rynku stopy procentowej czwartek przyniósł wyraźny wzrost krzywych dochodowości

Tym razem mieliśmy do czynienia z przeceną, której podstawą były czynniki lokalne. Już na początku dnia negatywny wpływ na wyceny obligacji i kontraktów IRS miał komentarz A. Glapińskiego, prezesa NBP, który sygnalizował determinację w walce z uciążliwą inflacją. Przez inwestorów zostało to odbierane jako zapowiedź dalszych podwyżek stóp procentowych, w tym już na grudniowym posiedzeniu. W oczekiwaniu na podwyżki stóp gwałtownie reaguje WIBOR. W czwartek stawka 3M wzrosła do 2,18%, a 6M do 2,48%. Oznacza to kolejny z rzędu dzienny wzrost oprocentowania o odpowiednio: 7 i 5 pb. Stawki depozytowe w oczekiwaniu na podwyżki stóp kształtują się na poziomie ponad 100 pb. wyższym niż stopa referencyjna NBP.  

W piątek najciekawszym wydarzeniem na rynku będzie publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy

Ekonomiści oczekują, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolnicznych wzrośnie o kolejne 0,5 mln. Za mocnym odczytem przemawiają publikacje innych wskaźników z USA sygnalizujących mocniejszy od oczekiwań wzrost popytu na pracowników. Jeśli liczba miejsc pracy będzie przyrastać w takim tempie, liczba zatrudnionych powróci do poziomów sprzed pandemii dokładnie w połowie 2022 r. Poza inflacją, daje to Fed kluczowy argument za wyprzedzającym działaniem polegającym na wycofaniu skupu aktywów (jeszcze w I kw. przyszłego roku) i ewentualną wcześniejszą podwyżką stóp. Rynek w dużym stopniu wycenia pierwszą podwyżkę stopy funduszy federalnych o 25 pb. w II kw. 2022 r., a wspomniane dane będą ten scenariusz wzmacniać. Publikacja może wpływać na wzrost rentowności US Treasuries i Bundów, a także pośrednio osłabiać wyceny polskich obligacji.


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk