• Odbierz prezent
Dziennik Rynkowy: mocny wystrzał amerykańskiego dolara (EURUSD)! Polski złoty solidnie ucierpiał: EURPLN, USDPLN w górę

Podczas czwartkowej sesji silne umocnienie odnotował dolar (kurs EUR/USD spadł poniżej 1,18), co ciążyło złotemu, gdzie notowania par EUR/PLN oraz USD/PLN zakończyły handel blisko 4,57 i 3,89.

 

Pozytywny wpływ na notowania dolara miała publikacja danych makroekonomicznych,

które mogą utwierdzać w przekonaniu rynki o jastrzębim wydźwięku najbliższego posiedzenia Fed 22 września. Dynamika sprzedaży detalicznej w USA obrazująca solidną aktywność gospodarczą wzrosła w sierpniu do poziomu 0,7% m/m (konsensus: -1%). Indeks Fed z Filadelfii wzrósł we wrześniu do poziomu 30,7 pkt z 19,4 za poprzedni okres. Z kolei kontynuowane wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (2,665 mln) spadły co może mieć związek z wycofaniem programów pomocowych administracji Bidena.

Dane podbijają znaczenie środowego spotkania FOMC,

gdyż komunikat sugerujący poprawę w gospodarce może rzutować na zakotwiczenie oczekiwań inwestorów wobec ogłoszenia taperingu podczas listopadowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Znaczenie posiedzenia we wrześniu uwypukla także publikacja, tzw. ,,dot plot chart” oraz projekcji makroekonomicznych, które mogą stanowić odpowiedź na zrewidowane w dół prognozy wzrostu gospodarczego USA przez największe banki inwestycyjne. Dodatkowy napływ kapitału w stronę dolara został spotęgowany przez pogorszenie nastrojów inwestycyjnych na giełdach azjatyckich. Perspektywa upadku jednego z liderów chińskiego rynku deweloperskiego – Evergrande (2 bln juanów długu, ok 305 mld USD) rzutuje na obawy wobec rozprzestrzeniania się kryzysu zadłużenia na sektor finansowy nie tylko w Chinach ale i szerzej na kraje rynków wschodzących.

Powyższy sentyment sprzyjał umocnieniu dolara co przyczyniło się do wycofania kapitału z rynku polskiego

Złoty utrzymuje passę deprecjacji, a notowania par EUR/PLN i USD/PLN zmierzają w stronę psychologicznych poziomów 4,60 i 3,90. Waluty CEE (forint, czeska korona) radzą sobie lepiej od złotego wobec oczekiwanych dalszych podwyżek kosztu pieniądza przez MNB i CNB pod koniec bieżącego miesiąca.

Na krajowym rynku stopy procentowej czwartkowa sesja przyniosła lekki wzrost krzywych dochodowości

Zarówno krajowa publikacja danych nt. inflacji bazowej w sierpniu jak i aukcja zamiany nie miały większego wpływu na notowania. Podczas przetargu Ministerstwo Finansów ostatecznie uplasowało papiery o łącznej wartości 3,6 mld PLN przy popycie na poziomie 5,1 mld PLN. Widać było wciąż koncentrację popytu na papierach o zmiennym kuponie serii WZ (56% udział w całej sprzedaży), a także 5-letnich PS1026 (28%). Resort finansów odkupił łącznie papiery zapadające w 2022 r. na łączną kwotę 1,6 mld PLN. Negatywny wpływ na wyceny papierów mogły mieć trendy globalne. Warto wspomnieć, że notowania niemieckich Bundów wzrosły już powyżej -0,30%, co daje skok o prawie 10 pb. w relacji do końca sierpnia i ponad 15 pb. w relacji do końca lipca. Poza czynnikami średnioterminowymi wpływ na lekką słabość europejskiego rynku długu mógł mieć wzrost podaży papierów skarbowych w strefie euro w tym tygodniu. 

 

Publikacja krajowych danych nt. rynku pracy może zwiększyć presję na wzrost rentowności obligacji skarbowych na krótkim końcu krzywej dochodowości

Podobnie jak rynek, oczekujemy, że przeciętna płaca i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrośnie o odpowiednio: 8,7% r/r i 1,1% r/r. Nawet jeśli na wysoki wzrost płac pewien wpływ mają efekty statystyczne związane z niską bazą odniesienia z poprzedniego roku, to jednak wysoki odczyt wzmocnić może obawy przed szybszą reakcją ze strony banku centralnego. Biorąc to pod uwagę, w najbliższych tygodniach rentowności obligacji w sektorze 2-letnim powinny lekko rosnąć w kierunku 0,6%, a notowania 10-letnich konsolidować się w okolicach 2,0%. Negatywny wpływ na polski rynek długu mogą mieć też w dalszej części tygodnia oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych w regionie CEE-3. Pod wpływem ostatniego wyższego od oczekiwań wzrostu inflacji w Czechach pojawiły się spekulacje, że CNB podniesie na koniec września podstawową stopę od razu o 50 pb. do poziomu 1,25%. Pośrednio może to ciągnąć w górę polskie krzywe dochodowości.


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk