• Odbierz prezent
Dziennik Rynkowy: kurs dolara (USDPLN) przebija ważny poziom, notowania euro (EURPLN) spadły w dół!
fot. freepik.com

Pod koniec ubiegłego tygodnia kurs USD/PLN przebił poziom 3,98 (w wyniku osłabienia walut EM pod wpływem siły dolara), a EUR/PLN spadł nieznacznie poniżej 4,62 (po odczycie inflacji).

 

Głównym wydarzeniem ostatniego tygodnia była publikacja wstępnego szacunku inflacji za październik

CPI po raz kolejny przebił rynkowe oczekiwania i wzrósł do 6,8% r/r, wobec prognozowanego przyspieszenia do 6,5% z 5,9% we wrześniu. Ostatnie miesiące przynoszą silne zaskoczenia inflacji, co rodzi presję na podwyżki stóp procentowych. W reakcji na te dane umocnienie złotego względem euro było ograniczona gdyż rynek i tak już wcześniej dyskontował silną normalizację polityki pieniężnej w Polsce. Jutrzejsze posiedzenie RPP będzie istotne z punktu kształtowania się kursu złotego, gdyż brak działań w listopadzie, wywołałby presję na przecenę polskiej waluty, a podwyżka o zaledwie 25 pb mogłaby również wywierać presję na notowania złotego. Ruch o 50 pb z zapewnieniem o przeciwdziałaniu utrwalenia podwyższonych oczekiwań inflacyjnych powinien stanowić wsparcie dla PLN.

Łagodny wydźwięk październikowego posiedzenia EBC wobec podwyższonej inflacji w strefie euro, która wyskoczyła powyżej 4% przyczynił się do osłabienia euro względem dolara i spadkiem pary EUR/USD poniżej 1,16. Brak odniesienia do rynkowej ścieżki stóp procentowych (która zakłada podwyżkę stopy depozytowej już 2022 roku) pozostawia EBC po stronie bardziej gołębich banków centralnych. Z kolei podczas posiedzenia FOMC w najbliższą środę prawdopodobnie ogłoszone zostanie rozpoczęcie ograniczania skupu aktywów. Normalizacja polityki pieniężnej w USA jest jednym z argumentów przemawiających na korzyść dolara amerykańskiego.

 

Bieżący tydzień upłynie pod znakiem decyzji również innych banków centralnych

Władze monetarne Australii porzuciły stosowanie kontroli krzywej dochodowości, jednak nie umocniło to AUD, gdyż komunikat sugerował, że czas na podwyżkę stóp nie nadejdzie w 2022 roku. Nieco słabł w ostatnich dniach GBP, gdzie pomimo założeń o podwyżce stóp procentowych jeszcze w tym roku, ostatnie obawy o stan gospodarki mogą opóźnić działania ze strony BoE. W regionie CEE odbędzie się również posiedzenie czeskich decydentów, gdzie rynkowe oczekwiania wskazują na podwyżkę w skali od 50 do 75 pb.

Na krajowym rynku stopy procentowej ostatni tydzień przyniósł wzrost oczekiwań na podwyżki stóp w Polsce. Widać to było wyraźnie po piątkowej publikacji wyższych od oczekiwań danych nt. inflacji w październiku. Rynek zaczął wyceniać podwyżkę stopy referencyjnej w listopadzie o 75 pb., a w grudniu o kolejne 25 pb. do 1,5%, czyli poziomu sprzed pandemii. Długoterminowe oczekiwania przesunęły się do 3,0%, poziomu notowanego w 2013 r. W kontekście silnego wzrostu inflacji publikacja kalendarza aukcji obligacji w listopadzie nie miała znaczenia. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że zorganizuje w przyszłym miesiącu dwie aukcje zamiany.

 

 

Najważniejszym wydarzeniem w najbliższych tygodniach będzie listopadowe posiedzenie RPP (3 XI)

Po wysokich odczytach inflacyjnych rynek wycenia agresywne podwyżki stopy referencyjnej NBP o 100 pb. w perspektywie końca 2021 r. Również wśród ekonomistów widać przesunięcie oczekiwań w kierunku podwyżki na najbliższym posiedzeniu. Wyższa inflacja powoduje, że inwestorzy zaczęli obawiać się bardziej zdecydowanego dostosowania w polityce pieniężnej. W tej sytuacji do końca nie można wykluczać wzrostu stóp nawet o 75 czy 100 pb. Za umiarkowaną decyzją przemawiać mogą wypowiedzi członków RPP, którzy sygnalizowali stopniowe dojście ze stopą referencyjną do 1,5-2,0%. Z drugiej strony wskazywali, że wpływ na decyzje będą miały publikacje danych, a także projekcja inflacyjna. Te sygnały uzasadniają z kolei silniejszy ruch. Fakt, że NBP ogłosił zamiar zorganizowania aukcji odkupu 17 listopada nie ma znaczenia z punktu widzenia decyzji (skala operacji powinna być ograniczona).

Brak podwyżki lub podwyżka stóp w listopadzie o 25 pb. krótkoterminowo wzmocni rynek, podwyżka o 50 pb. będzie neutralna i zwiększy oczekiwania na podwyżkę o 50 pb. w grudniu, a większy ruch przyniósłbym silniejszy ruch krzywych dochodowości w górę. W dłuższym terminie wzrosty krzywych rentowności zahamować mogą chyba tylko sygnały świadczące o spadku presji inflacyjnej, czego w najbliższych miesiącach nie można się spodziewać.

Notowania: Kurs dolara do złotego USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk