Publikacja rekordowo wysokiej inflacji ze strefy euro za sierpień wzmocniła oczekiwania na znaczące zacieśnienie polityki na wrześniowym posiedzeniu EBC. Rynek obecnie już w pełni wycenia podwyżkę stóp o 75pb. Rosły rentowności europejskich obligacji – w przypadku 10-letnich Bundów przekroczyły 1,54%.
W USA zrewidowany raport ADP rozbudził obawy o sytuację amerykańskiego rynku pracy i podtrzymał awersję do ryzyka. Kurs EURUSD wahał się w okolicy parytetu. Ceny ropy naftowej ponownie spadły. Złoty był relatywnie stabilny – EURPLN zakończył sesję w okolicach 4,72, a USDPLN 4,70. Rentowności krajowych obligacji rosły, gdyż wyższa od oczekiwań krajowa inflacja rozbudziła oczekiwania na podwyżki stóp NBP.
Kalendarz wydarzeń makro na dziś stoi pod znakiem publikacji wskaźników koniunktury. Szacujemy, że PMI dla krajowego sektora przetwórczego nieznacznie wzrósł w sierpniu, do 42,4pkt. z 42,1pkt. w lipcu, w ślad za lekką poprawą analogicznych wskaźników dla strefy euro, która wynikała ze złagodzenia ograniczeń podażowych. Ostateczne PMI z europejskiego przetwórstwa za sierpień zapewne potwierdzą dziś obraz wynikający z szacunku flash.
W USA, oprócz drugiego szacunku sierpniowego PMI, poznamy wskaźnik ISM dla sektora przemysłowego. Konsensus zakłada pogorszenie ocen koniunktury, które jednak najpewniej utrzymały się powyżej poziomu neutralnego. Jak co czwartek warto też zwrócić uwagę na tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy.