• Odbierz prezent
Dziennik Ekonomiczny oraz przegląd sytuacji na rynkach finansowych: Jastrzębi zwrot w EBC. Najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce)
fot. Materiał własny

Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy rozbudziły oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w USA, czego konsekwencją były ponownie spadki indeksów akcyjnych i wzrosty rentowności obligacji. Wzrost oczekiwań na podwyżki stóp w strefie euro podbił rentowności europejskich obligacji.

W kraju rentowności obligacji znacząco wzrosły, antycypując kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych po wypowiedziach Prezesa NBP. Nasilenie globalnej awersji do ryzyka osłabiło złotego. Kurs EURPLN wzrósł do 4,71. Awersja do ryzyka utrzymuje się podczas dzisiejszej sesji w Azji.

Dziennik Ekonomiczny: Jastrzębi zwrot w EBC. Najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) - 1

W tym tygodniu na odczyty krajowych danych będziemy musieli poczekać do piątku, kiedy poznamy ostateczne dane inflacyjne za kwiecień oraz marcowy bilans płatniczy. Inflacja CPI w kwietniu prawdopodobnie zostanie potwierdzona na poziomie 12,3% r/r, przy kluczowym wpływie wzrostu cen żywności oraz w mniejszym znaczeniu wzrostu cen energii i inflacji bazowej (wg naszego szacunku wzrost do 7,4-7,5% r/r). Bilans płatniczy może przynieść pokaźną negatywną niespodziankę – szacujemy, że w marcu deficyt obrotów bieżących wyniósł aż 4,8 mld EUR, głównie za sprawą gwałtownego wzrostu wartości importu (efekt wzrostu cen surowców). W trakcie tygodnia MRiPS może opublikować szacunek stopy bezrobocia za kwiecień – naszym zdaniem spadła ona do 5,3% z 5,4% w marcu.

Dziennik Ekonomiczny: Jastrzębi zwrot w EBC. Najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) - 2

Najważniejsze dane makro za granicą w tym tygodniu to wskaźniki inflacyjne z USA za kwiecień. Inflacja CPI powinna obniżyć się do 8,1% r/r wobec 8,5% r/r w marcu – podobny ruch dotyczyć ma inflacji bazowej. Poznamy również finalne dane o kwietniowej inflacji CPI w Niemczech, która powinna zostać potwierdzona na poziomie 7,4% r/r. Opublikowane zostaną również dane inflacyjne za kwiecień z naszego regionu: w Czechach spodziewany jest kolejny wzrost, do 13,2% r/r z 12,7% r/r w marcu, a na Węgrzech wzrost do 8,9% r/r z 8,5% r/r.

Dziennik Ekonomiczny: Jastrzębi zwrot w EBC. Najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) - 3

Ten tydzień przyniesie również porcję indeksów koniunktury za maj. Na początek dzisiejsza publikacja indeksu nastrojów dla strefy euro Sentix, we wtorek niemiecki ZEW, a na koniec tygodnia wstępny indeks nastrojów amerykańskich konsumentów wg Uniwersytetu Michigan.

Dziennik Ekonomiczny: Jastrzębi zwrot w EBC. Najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) - 4

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Dziennik Ekonomiczny: Jastrzębi zwrot w EBC. Najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) - 5


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk