Wynik posiedzenia FOMC pogorszył nastroje inwestycyjne. Co prawda skala podwyżki stóp (75pb) nie przekroczyła oczekiwań, ale uczestnicy rynków negatywnie zareagowali na podwyższenie docelowego poziomu stóp Fed w przewidywaniach członków FOMC (do 4,25-4,50% w 2022 i 4,50-4,75% w 2023). Wzrosły obawy o recesję. Inwersja na amerykańskiej krzywej rentowności pogłębiła się – rentowności 2-letnich obligacji wzrosły o 10pb i po raz pierwszy od 2007 przebiły 4%, a 10-letnie minimalnie spadły. Znacząco umocnił się dolar. EURUSD spadł do 0,9840.
Azjatycka sesja przebiegała nadal „pod ciężarem” wyniku posiedzenia FOMC. Bank Japonii zdecydował się trwać przy ultra łagodnej polityce pieniężnej. USDJPY wzrósł przejściowo do nowego 24-letniego rekordu. Złoty słabł wczoraj w reakcji na wzrost ryzyka geopolitycznego w regionie. USDPLN przebił 4,80, a CHFPLN wzrósł powyżej 5,00. Stawki FRA, IRS oraz rentowności obligacji obniżyły się.
Dziś poznamy decyzje kilku banków centralnych: SNB, Banku Anglii, Norges Banku oraz banku centralnego Turcji. Z polskiego punktu widzenia istotne będzie przede wszystkim posiedzenie SNB, który zapewne zakończy politykę ujemnych stóp procentowych, prawdopodobnie ruchem o 75pb. Wskazywana przez konsensus skala podwyżki stóp w Wielkiej Brytanii oraz Norwegii to 50pb. Polityka pieniężna nad Bosforem pozostaje „niekonwencjonalna”. Gdyby turecki bank centralny zdecydował się na obniżkę stóp, to przy sięgającej 80% inflacji nie obędzie się bez głębokiej refleksji inwestorów nad notowaniami tureckiej liry.
Wśród danych makro na świecie warto dziś spojrzeć na tygodniowe statystyki z amerykańskiego rynku pracy oraz wstępne wyniki badań koniunktury konsumenckiej w strefie euro za wrzesień. Według konsensusu rynek pracy w USA trzyma się mocno. Na nastrojach konsumentów w strefie euro ciążą tymczasem wysokie ceny energii – pytanie tylko jak bardzo.
Krajowe dane w kalendarzu na dziś to statystki pieniężne za sierpień. Będziemy się przyglądać m.in. dynamice kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych, które uzupełnią obraz sytuacji w sektorze gospodarstw domowych w połowie 3q22.