Dane z USA o nastrojach konsumentów i rynku nieruchomości popsuły nastroje na rynkach akcji. Akcjom nie pomogły także informacje z Chin o złagodzeniu restrykcji pandemicznych dla podróżujących do tego kraju ani informacje o tym, że banki amerykańskie zwiększają dywidendy. Indeksy na głównych rynkach znalazły się pod kreską.
Nastroje nie poprawiły się także na głównych rynkach obligacji – rentowności 10-letnich Treasuries i Bundów wzrosły. Dolar lekko się umocnił. Sugestie płynące ze szczytu grupy G7 nt. możliwego ograniczenia cen rosyjskiej ropy na poziomie 50USD/bbl nie wpłynęły istotnie na rynek. Złoty lekko się osłabił, a rentowności krajowych obligacji 10-letnich spadały.
Kulminacyjnym momentem sympozjum EBC w Sintrze będzie zaplanowany dziś na godz. 14.00 panel dyskusyjny, w którym uczestniczyć będą A.Bailey (Bank Anglii), A.Carstens (BIS), Ch.Lagarde (EBC) i J.Powell (Fed).
Nieco wcześniej, przed południem, poznamy czerwcowe wyniki koniunktury gospodarczej w strefie euro oraz podaż pieniądza M3 w strefie euro za maj. Dane te pozwolą lepiej ocenić, na ile spowolnienie wzrostu gospodarczego może przekształcić się w recesję w strefie euro już w 3q22. Taki scenariusz mógłby mieć konsekwencje dla polityki pieniężnej EBC.
Po południu poznamy kolejny odczyt amerykańskiego PKB za 1q22. Dane te nie mają już dużego znaczenia rynkowego.