Nastroje inwestycyjne ustabilizowały się wczoraj w oczekiwaniu na nowe impulsy. Mocna wyprzedaż akcji skłoniła inwestorów do zakupów. Rentowności Treasuries odbiły, ale w przypadku Bundów kontynuowany był spadek, ponieważ nadal słabną oczekiwania na podwyżki stóp EBC (dalszy spadek stawek IRS dla EUR). Odreagowanie apetytu na ryzyko nie było wystarczająco silne, aby zdjąć presję z walut rynków wschodzących.
Złoty w trakcie sesji tracił wobec głównych walut (EURPLN chwilowo przebił 4,80), ale ostatecznie zakończył dzień na poziomach zbliżonych do zamknięcia poprzedniej sesji (EURPLN w okolicy 4,77). Na krajowym rynku stopy procentowej krzywa swap nie zmieniła się istotnie po sporym ruchu w górę na poprzedniej sesji (ożywienie oczekiwań na większą podwyżkę stóp NBP w reakcji na osłabienie złotego), a rentowności obligacji powędrowały w górę. Pod silną presją był wczoraj węgierski forint (w trakcie sesji tracił do euro ponad 2% , co spotkało się z werbalną interwencją ze strony wiceprezesa MNB (B.Virag), który zapowiedział „zdecydowaną” podwyżkę stopy depozytowej na dzisiejszym przetargu. Obawy o europejską gospodarkę i generalnie podwyższona awersja do ryzyka sprzyjają dolarowi. EURUSD zbliża się do parytetu, a wczoraj był już przejściowo poniżej 1,02. Ceny ropy Brent obniżyły się do 100 USD/b.
Wydarzeniem dnia będzie posiedzenie RPP. Zakładamy, że Rada zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych NBP o 50pb (przedział przewidywań ekonomistów ankietowych przez Parkiet to 25-100pb) z ryzykiem większego ruchu, jeśli krajowi bankierzy centralni postanowią zareagować na osłabienie złotego. Naszym zdaniem argumentami za bardziej ostrożnym ruchem niż na poprzednich posiedzeniach jest rosnące ryzyko recesji na świecie i w Polsce, a jednocześnie bardziej agresywna postawa głównych banków centralnych. Oba czynniki poprawiają globalne i krajowe perspektywy inflacji w średnim terminie. Jednocześnie, Rada może wg nas uznać, że w razie opóźniania się szczytu inflacyjnego (głównie za sprawą dalszych zewnętrznych szoków i wzrostu cen nośników energii i żywności) mniejsze ruchy teraz umożliwiłyby ewentualną kontynuację podwyżek stóp później, przy ograniczaniu ich negatywnego wpływu na gospodarkę. Komunikat po posiedzeniu RPP zawierać będzie główne wyniki projekcji NBP dla PKB i inflacji Spodziewamy się, że nowa projekcja może wskazać, że inflacja CPI w 2024 zbliży się do celu NBP, a nadchodzące spowolnienie będzie negatywne dla rynku pracy (nasz komentarz poniżej).
Najważniejsze dziś w kalendarzu wydarzeń za granicą to raport ADP za czerwiec, tygodniowe statystyki z amerykańskiego rynku pracy oraz minutes z czerwcowego posiedzenia EBC.