Rynki nadal są pod wpływem obaw o perspektywy światowej gospodarki, co obniża apetyt na ryzyko i ogranicza oczekiwania dotyczące skali zaostrzenia polityki pieniężnej. W efekcie, wczoraj ponownie spadały zarówno główne indeksy akcyjne w Europie i USA, jak i rentowności obligacji na rynkach bazowych. Pogorszenie ocen perspektyw globalnego wzrostu przekłada się też na spadki cen ropy i innych surowców (m.in. miedzi, która jest najtańsza od 7 miesięcy).
Wczoraj wyraźnie umocnił się szwajcarski frank (o prawie 2% vs USD i 0,5% vs EUR). Była to reakcja na sugestie ze strony SNB o możliwym zaostrzeniu polityki pieniężnej i kursowej w reakcji na wzrost inflacji („rekordowe” 2,5% r/r w kwietniu). Złoty pozostaje odporny na pogorszenie globalnych nastrojów i kurs EURPLN był względnie stabilny w przedziale 4,64-4,65. Rentowności krajowych 10-latek spadły o 8pb, podążając za umocnieniem na rynkach bazowych.
Dziś poznamy duży zestaw krajowych danych makro za kwiecień, które powinny potwierdzić, że na razie utrzymuje się dobra koniunktura. Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw wg nas tylko marginalnie spowolnił, do 12,2% r/r z 12,4% r/r w marcu, a dynamika zatrudnienia wzrosła do 2,8% r/r z 2,4% r/r w marcu. Ze względów metodycznych dane tylko w minimalnym stopniu uwzględniać będą aktywność na rynku pracy uchodźców z Ukrainy. Wzrost produkcji przemysłowej spowolnił wg naszego szacunku jedynie umiarkowanie do 15,4% r/r z 17,3% r/r w marcu. Wpływ zerwanych łańcuchów dostaw i problemów podażowych zrekompensuje mocny popyt oraz wynikający w znacznej mierze z trudności w liczeniu deflatora wzrost produkcji w energetyce. Ze względu na kontynuację wzrostu cen surowców i przerwane łańcuchy dostaw inflacja PPI prawdopodobnie zbliżyła się w kwietniu do 22% r/r.
Dziś poznamy również kilka wskaźników ze strefy euro: pierwszy odczyt koniunktury konsumenckiej za maj oraz dane o niemieckiej inflacji PPI za kwiecień. Dynamika cen producentów zapewne wzrośnie, podobnie jak w Polsce, ze względu na wysokie globalne ceny surowców, w tym gazu ziemnego, który jest bardzo istotny dla niemieckiego przemysłu.