Komentarze J.Bidena sugerujące, że USA mogą „rozważyć” kwestię ceł wprowadzonych na Chiny za prezydentury D.Trumpa rozbudziły apetyt na ryzyko na światowych rynkach.
Wzrosły indeksy akcyjne w Europie i na Wall Street. Dodatkowym bodźcem dla rynku walutowego były wypowiedzi Ch.Lagarde, wskazujące, że w EBC osiągnięto kompromis co do tego, w jaki sposób ma wyglądać zacieśnianie monetarne w strefie euro w 3q22. Jastrzębi komentarz szefowej EBC oraz podwyższony apetyt na ryzyko przesunęły kurs EURUSD w górę. Rentowności obligacji na rynkach bazowych wzrosły. PLN nadal się umacniał, szczególnie wobec słabnącego USD. Nieznacznie wzrosły rentowności krajowych obligacji 10-letnich, w ślad za rynkami bazowymi. Obawy o skuteczność rządowego wsparcia dla chińskiej gospodarki są przyczyną spadków indeksów akcyjnych podczas dzisiejszej sesji w Azji.
Dziś poznamy wstępne PMI ze strefy euro i USA za maj oraz kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Według konsensusu nastroje mierzone PMI pogorszyły się zarówno w usługach, jak i w przetwórstwie. Sprzedaż nowych domów za kwiecień pozwoli ocenić, jak mocno podwyżki stóp oraz ograniczenia podażowe psują sytuację na rynku nieruchomości.
W kraju warto zwrócić uwagę na publikację danych GUS nt. wyników przedsiębiorstw niefinansowych za 1q22. Pozwolą one ocenić kondycję firm w warunkach silnie rosnących kosztów. Dane będą też ważnym testem dla dynamiki inwestycji w 1q22 (szczegółowe statystyki PKB za 1q22 poznamy dopiero w kolejnym tygodniu).