• Odbierz prezent
Dziennik Ekonomiczny: Dwucyfrowa inflacja, dwucyfrowy wzrost PKB? Przegląd sytuacji na rynkach finansowych (waluty, akcje, obligacje, surowce)
fot. Materiał własny

Piątek upłynął pod znakiem spadków indeksów akcyjnych, w największym stopniu na Wall Street. Rozczarowaniem dla inwestorów okazały się wyniki spółek (m.in. Verizon, AmEx). Nastrojom nadal nie sprzyjała też perspektywa agresywnych podwyżek stóp Fed. Rynek wycenia już 4 podwyżki po 50pb do września (na każdym posiedzeniu FOMC). Rentowności 10-letnich Treasuries pozostawały w trendzie bocznym, a dolar umocnił się.

W Chinach rośnie prawdopodobieństwo lockdownu regionu Pekinu, w skali podobnej jak w Szanghaju. Ze względu na obawy o znaczący spadek popytu i zakłócenia podaży, cena ropy spadła o 3%, w tym WTI poniżej 100 USD/bbl. Z kolei Indonezja, największy światowy producent oleju palmowego, zdecydowała się zakazać eksportu tego towaru ze względu na braki na lokalnym rynku. Zwiększa to globalną presję na ceny żywności, co będzie szczególnie dotkliwe dla państw rozwijających się. Na krajowym rynku widać było nasilenie oczekiwań na podwyżki stóp. Rentowności obligacji rosły, a złoty na koniec dnia osłabił się.

Dziennik Ekonomiczny: Dwucyfrowa inflacja, dwucyfrowy wzrost PKB? Przegląd sytuacji na rynkach finansowych (walut, akcje, obligacje, surowce) - 1

Wstępne wyniki II tury wyborów prezydenckich we Francji wskazują na pewne zwycięstwo dotychczasowego prezydenta E.Macrona, który uzyskał 58,5% głosów wobec 41,5% dla M.Le Pen. W reakcji na wynik wyborów euro chwilowo umocniło się w nocy wobec dolara, a dziś można spodziewać się zawężenia francuskich spreadów kredytowych oraz wzrostów na europejskich parkietach - szczególnie francuskich indeksów akcyjnych.

Prawie wszystkie najważniejsze wydarzenia tygodnia skumulowane będą w czwartek i piątek

Wśród najważniejszych będą odczyty inflacyjne ze strefy euro (pt.) i USA (pt.). W strefie euro oczekiwana jest stabilizacja inflacji HICP w kwietniu na poziomie 7,4% r/r. Ewentualna niespodzianka w górę mogłaby wzmocnić jastrzębie skrzydło w EBC, które wg medialnych doniesień aktywnie buduje większość, która w 2h22 przesądziłaby o rozpoczęciu podwyżek stóp procentowych. Takiego wzmocnienia nie potrzebują natomiast Amerykanie. Ewentualne przebicie oczekiwań wzrostu inflacji bazowej PCE w marcu do 5,3% r/r nie zmieni podejścia członków FOMC, którzy już teraz zamierzają podnieść stopy procentowe w krokach po 50pb na majowym i prawdopodobne, że również na czerwcowym posiedzeniu.

Dziennik Ekonomiczny: Dwucyfrowa inflacja, dwucyfrowy wzrost PKB? Przegląd sytuacji na rynkach finansowych (walut, akcje, obligacje, surowce) - 2

Oprócz wskaźników inflacyjnych, wśród danych makro z zagranicy warto też zwrócić uwagę na kolejne wskaźniki koniunktury

Dzisiejsza publikacji indeksu Ifo za kwiecień pokaże obraz stanu niemieckiej gospodarki po drugim miesiącu wojny w Ukrainie i przy nasilaniu się zakłóceń dostaw z Chin. Z kolei kolejne wnioski o kondycji amerykańskich gospodarstw domowych będzie można wyciągnąć z odczytów indeksów Conference Board (wt.) oraz Uniwersytetu Michigan (pt.).

Bardziej na drugim planie będą mocno historyczne w obecnych okolicznościach pierwsze szacunki wzrostu PKB w 1q22, m.in. w USA (czw), strefie euro (pt) i Czechach (pt). Pokażą one obraz gospodarki w okresie „przedwojennym”, a niewiele powiedzą o bieżących trendach.

Decyzje banków centralnych w tym tygodniu to węgierski MNB (wt.), szwedzki Riksbank (czw.) oraz Bank Rosji (pt.)

Węgrzy, wg konsensusu, podniosą stopę bazową o 100pb do 5,40%, goniąc tym samym tygodniową stopę depozytową wynoszącą 6,15%. W przypadku Riksbanku oczekujemy braku zmian. Z kolei Rosjanie mogą zdecydować się na obniżkę stóp.

Dziennik Ekonomiczny: Dwucyfrowa inflacja, dwucyfrowy wzrost PKB? Przegląd sytuacji na rynkach finansowych (walut, akcje, obligacje, surowce) - 3

Wśród krajowych danych makro najbardziej interesujący będzie wstępny szacunek inflacji CPI za kwiecień (pt.). Oczekujemy, że inflacja ponownie wyraźnie wzrośnie, chociaż jej impet będzie już słabszy niż w marcu. Dziś poznamy statystyki pieniężne za marzec, ze słabszym wzrostem podaży pieniądza (wg naszego szacunku 7,6% r/r vs 8,0% r/r w lutym). We wtorek, wraz z Biuletynem Statystycznym, poznamy oficjalne dane o stopie bezrobocia rejestrowanego w marcu. Szacunek MRiPS wskazuje na spadek do 5,4%, czyli słabiej niż oczekiwano (PKO i konsensus: 5,3%).

W piątek wieczorem powinien się pojawić raport Moody’s z przeglądem ratingu Polski

Nie spodziewamy się zmiany ratingu („A2” z perspektywą stabilną).

Ministerstwo Finansów powinno w tym tygodniu opublikować Aktualizację Programu Konwergencji, w którym przedstawi plan fiskalny i prognozy najważniejszych wskaźników makro na ten rok i kolejne lata.

 Dziennik Ekonomiczny: Dwucyfrowa inflacja, dwucyfrowy wzrost PKB? Przegląd sytuacji na rynkach finansowych (walut, akcje, obligacje, surowce) - 4

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Dziennik Ekonomiczny: Dwucyfrowa inflacja, dwucyfrowy wzrost PKB? Przegląd sytuacji na rynkach finansowych (walut, akcje, obligacje, surowce) - 5


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk