• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Dzień odczytów PMI
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty PMI dla Azji i Europy

Dzisiejszy dzień jest dniem odczytów przemysłowego PMI. W nocy poznaliśmy odczyty z Azji - odczyt z Japonii okazał się lepszy od oczekiwań i był dodatkowym paliwem dla umacniającego się jena. Negatywnie zaskoczył odczyt z Chin.

 

Polska na minus

Od 9:00 nadchodziły dane z Europy. Na początku poznaliśmy dane z rodzinnej gospodarki, gdzie zamiast spodziewanego wzrostu do poziomu 52,4 odnotowano stagnację wskaźnika na poziomie 52,1. Dane z Polski nie mają większego znaczenia dla rynku walutowego, gdyż pary USDPLN i EURPLN napędzane są silniej ze strony USA i strefy euro.

 

Mieszane dane ze strefy euro

Dane istotne dla wspólnej waluty poznawaliśmy od 9:15, kiedy pojawiły się dane z Hiszpanii. Odczyt był negatywny, gdyż zamiast wzrostu z 53,1 do 53,3 odnotowaliśmy spadek do 53,0. Pozytywnie wypadły o 9:45 Włochy, gdzie wzrost wartości wskaźnika okazał się lepszy od oczykiwań. Zamiast wartości 55 odczyt wskazał wartość 55,6 (wzrost z 54,9). O 9:50 negatywnie zaskoczyła Francja, gdzie wartość wskaźnika zamiast utrzymać się na poziomie 51,6 spadła do 51,4. Pięć minut później znów poznaliśmy pozytywne dane, tym razem z Niemiec. Odczyt dla największej gospodarki Europy wyniósł 53,2 wobec oczekiwanej wartości 53 (poprzedni odczyt również miał wartość 53). Na koniec o godzinie 10:00 poznaliśmy zbiorczy wskaźnik dla Unii Europejskiej. Tutaj również było zielono, gdyż wobec oczekiwań zakładających utrzymanie się wartości wskaźnika na poziomie 53,1 odnotowano lekki wzrost do poziomu 53,2.

 

Szwajcaria na zielono...

W międzyczasie o godzinie 9:30 poznaliśmy odczyt ze Szwajcarii. Tutaj wzrost wartości wskaźnika ponad oczekiwania był znaczny. Wobec poprzedniego odczytu na poziomie 49,7 zakładano wzrost do poziomu 50,2. Odczyt był o prawie 2 punkty większy i wyniósł 52,1.

 

...a Wielka Brytania na czerwono

O godzinie 10:30 negatywnie zaskoczyła Wielka Brytania. Tutaj zamiast wzrostu wartości wskaźnika do poziomu 52,7 (z 52,5) odnotowano spadek do 51,9.

 

Ameryka popołudniu

Dziś popołudniu czekają nas jeszcze odczyty zza oceanu. O 15:30 poznamy przemysłowy PMI dla Kanady, natomiast o 16:00 ISM dla przemysłu w USA.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk