• Odbierz prezent
DZIEŃ NA RYNKACH: Na zachodnich giełdach spadki. W dół spółki IT, a Brexit (funt) i Włochy (euro) wciąż w centrum uwagi.

Na giełdach w zachodniej Europie zniżki indeksów, tanieją spółki technologiczne i wydobywcze. W centrum uwagi nadal Brexit i Włochy - podają maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 spada o 0,3 proc. Spółka SAP traci 0,7 proc.

Nie słabnie zainteresowanie rozwojem sytuacji we Włoszech i W.Brytanii.

W środę Komisja Europejska negatywnie oceniła projekt budżetu Włoch, który zakłada deficyt na poziomie 2,4 proc. PKB. Wskazała, że Włochy nie spełniają unijnego kryterium długu i jest otwarta droga do objęcia tego kraju procedurą nadmiernego deficytu.

W reakcji na to włoski minister finansów Giovanni Tria ostrzegł, że "dramatyzowanie" sporu między władzami w Rzymie a Komisją Europejską szkodzi i gospodarce Włoch, i europejskiej.

Z kolei wicepremier, szef MSW Matteo Salvini napisał na Twitterze: "Europę proszę o szacunek dla narodu włoskiego, skoro płacimy co roku co najmniej 5 miliardów (euro) więcej niż otrzymujemy". Salvini wskazał, że nie "cofnie się" w sprawie budżetu i że "nie chce z nikim walczyć".

W środę doszło z kolei do spotkania premier Wielkiej Brytanii Theresy May z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem. Przyniosło ono wprawdzie postępy w rozmowach dotyczących Brexitu, ale wciąż nie osiągnięto ostatecznego porozumienia. May udaje się w sobotę ponownie do Brukseli.

Strony - brytyjska i unijna - pracują nad umową o Brexicie, a jej tekst nadal nie jest gotowy. Mają na to 48 godzin, przed udaniem się ("last minute") Theresy May do Brukseli, zaledwie dzień przed planowanym podpisaniem porozumienia z UE.

"Sobotnie spotkanie odbędzie się bez względu na wszystko" - powiedział unijny urzędnik. To wskazuje, że są oczekiwania, iż uda się przezwyciężyć do tego czasu istniejące jeszcze przeszkody.

W 20-stronicowym szkicu przyszłego porozumienia o handlu i bezpieczeństwie - pomiędzy W.Brytanią a UE, pozostaje jeszcze kilka trudnych kwestii. Dotyczy to m.in. przyszłości Gibraltaru.

W czwartek planowane jest wystąpienie szefa rządu Gibraltaru Fabiana Picardo - nt. Brexitu - w parlamencie tego terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii.

Rynki pozytywnie przyjęły środowe doniesienia, że amerykańska Rezerwa Federalna będzie ostrożnie podwyższać stopy procentowe w przyszłym roku, ponieważ perspektywy wzrostu gospodarczego w USA są coraz bardziej niepewne.

W środę agencja MNI podała, że Rezerwa Federalna zaczyna brać pod uwagę przerwę w stopniowym zacieśnianiu polityki monetarnej i że Fed może zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych najwcześniej na wiosnę.

W czwartek na rynku walutowym euro zyskuje 0,1 proc. do 1,1401 USD, brytyjski funt zwyżkuje o mniej niż 0,05 proc. do 1,2783 USD, a japoński jen - po podobnej zwyżce - jest wyceniany po 113,01 za dolara USA.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,7 proc. do 64,24 USD/b.

Po południu przewidywane są wystąpienia bankierów z EBC: od 17.30 m.in. Jens Weidmann, Klaas Knot i Ignazio Visco we Florencji, a o 18.00 - Yves Mersch w Monachium.

Na rynkach w czwartek słaby handel i mniejsza aktywność inwestorów - Amerykanie obchodzą Dzień Dziękczynienia.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.25

 

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3137,04 -0,53 -1,67
DAX Niemcy 11197,76 -0,41 -1,37
FTSE 100 W.Brytania 7012,28 -0,54 -0,37
CAC 40 Francja 4950,57 -0,50 -1,65
IBEX 35 Hiszpania 8893,70 -0,75 -1,98
FTSE MIB Włochy 18575,98 -0,83 -1,74

Notowania: EURGBP

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURGBP/

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk