• Odbierz prezent
DZIEŃ NA GPW: WIG20 mocno w górę; silny wzrost CD Projekt, rosła energetyka

WIG20 zakończył środowe notowania mocnym wzrostem, silnie zwyżkował także mWIG40, zaś sWIG80 w końcówce sesji wyszedł na plus. Wśród blue chipów najmocniej drożały akcje CD Projekt, zwyżkowały spółki energetyczne i większość banków. Na szerokim rynku w górę poszedł kurs Grupy Azoty i Asseco Poland.

WIG20 na zamknięciu wzrósł o 2,73 proc. do 2.219,62 pkt. Ostatnio tak silnie indeks zwyżkował 4 stycznia 2018 r.

 mWIG40 poszedł w górę o 1,60 proc. do 3.832,50 pkt. sWIG80 zyskał 0,03 proc. do 10.691,44 pkt., a WIG wzrósł o 2,26 proc. do 56.451,90 pkt.

 Obroty na GPW wyniosły ok. 905 mln zł, z czego 756 mln zł na spółkach z WIG20.

"Polskie akcje zachowywały się ostatnio gorzej niż inne rynki. Wyniki spółek z GPW za III kwartał były niezłe, więc była szansa na odbicie – gdyby nie afera związana z KNF. Ryzyko da się wycenić, ale niepewności nie. Dopóki sytuacja związana z sektorem bankowym się nie wyjaśni – niepewność się utrzyma" - powiedział Bartłomiej Chyłek, dyrektor zespołu analiz NN Investment Partners TFI.

"Spodziewam się, że sprawa zakończy się dość szybko. Jeśli doszłoby do konsolidacji w sektorze bankowym, jest szansa na odbicie na polskiej giełdzie" - dodał.

W nocy z niedzieli na poniedziałek odbyło się "w trybie kryzysowym" posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej. W komunikacie KSF poinformował, że system finansowy jest stabilny, a Getin Noble Bank i Idea Bank regulują zobowiązania. NBP podał, że z jego strony istnieje gotowość do zapewnienia obu bankom płynności.

W środę WIG Banki poszedł w górę o 1,4 proc. Zwyżkowały kursy większości spółek z indeksu, a przewodziły im - mocno spadające w poprzednich dniach - Getin Noble Bank (wzrost o 33,3 proc.) i Idea Bank (wzrost o 25,4 proc.).

W dół poszły akcje mBanku (o 0,5 proc.) oraz Aliora (o 3,1 proc.).

W środę prokuratura poinformowała, że funkcjonariusze CBA przeprowadzili na terenie całego kraju szereg przeszukań, w tym w siedzibach Alior Banku oraz spółki Ruch SA. Związane jest to ze śledztwem dotyczącym m.in. nieprawidłowości z udzieleniem przez ten bank kredytów Ruchowi.

 W WIG20 najmocniej rósł CD Projekt (o 6,6 proc.), jednak kurs producenta gier jest o 37,4 proc. poniżej maksimów z końca sierpnia.

 Tauron wzrósł w środę o 6,3 proc., Energa poszła w górę o 5,4 proc., a PGE zyskała 3,9 proc. We wtorek PSE ogłosiły wyniki pierwszej aukcji na rynku mocy, na 2021 r. WIG Energia zwyżkował o 3 proc.

Kurs PGNiG wzrósł o 3,5 proc. Skonsolidowany zysk netto PGNiG w trzecim kwartale 2018 roku wzrósł do 554 mln zł z 367 mln zł rok temu, zgodnie z wcześniejszymi szacunkami. Na szerokim rynku o 5,9 proc. wzrósł kurs Asseco Poland. Informatyczna grupa miała 78 mln zł zysku netto, czyli o 12 proc. więcej niż szacowali analitycy. Grupa Azoty zwyżkowała o 9,6 proc. Parlament Europejski i kraje członkowskie zawarły we wtorek wstępne porozumienie ws. wzbudzających w UE kontrowersje limitów dla kadmu w nawozach. Grupa Azoty oceniła te ustalenia jako "ogromny sukces".

Atal spadł o 2,6 proc., choć deweloper miał w III kwartale zysk netto o 7 proc. wyższy od oczekiwań.

Medicalgorithmics stracił 10,0 proc. Producent urządzeń medycznych wypracował w III kwartale 1,9 mln zł zysku netto, o 39 proc. mniej od konsensusu. Spółka podała, że chce zakończyć proces przeglądu opcji strategicznych w II kwartale 2019 r. i rozważa cztery scenariusze, w tym pozyskanie inwestora strategicznego oraz sprzedaż amerykańskiej spółki Medi-Lynx.

Akcje Ten Square Games potaniały o 3,1 proc. Spółka podała, ze jej zysk netto w III kwartale był o 14 proc. niższy od konsensusu.

Drugi dzień z rzędu mocno rośnie Braster - o 20,7 proc. Producent urządzenia do diagnostyki raka piersi poinformował w środę o podpisaniu z chińską firmą Kontrue (Shenzhen) Technology umowy dotyczącej wprowadzania swoich systemów na rynek chiński.


PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk