• Odbierz prezent
DZIEŃ NA GPW: Indeksy w dół. Z WIG20 rośnie CCC, spada JSW; zniżkuje WIG-Ukraine

W poniedziałek główne indeksy GPW notują spadki. W WIG20 najmocniej rośnie CCC po podpisaniu warunkowej umowy zakupu mniejszościowego pakietu HR Group Holding, a zniżkom przewodzi JSW. Na szerokim rynku mocno spadają spółki należące do indeksu WIG-Ukraine.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

WIG20 spada o 0,3 proc. do 2.219 pkt. o godz. 13.55. mWIG40 zniżkuje o 0,7 proc., sWIG80 traci 0,15 proc., a WIG idzie w dół o 0,35 proc.

 

Obroty na rynku głównym wynoszą 302 mln zł, z czego 221 mln zł generują blue chipy.

 

Wśród spółek z WIG20 najmocniej rośnie CCC (o 3,1 proc.). Odzieżowa spółka poinformowała w sobotę o podpisaniu warunkowej umowę zakupu mniejszościowego (docelowo 30,55 proc.) udziału w luksemburskiej spółce HR Group Holding. CCC szacuje synergie kosztowe po transakcji z HR Group na ponad 10 mln euro rocznie od 2020 roku (łącznie dla obu spółek).

 

Największy spadek notuje JSW (o 4,8 proc.), zniżkują także LPP (o 2,8 proc.) oraz Alior Bank (o 2,2 proc.).

 

Na szerokim rynku w dół idą spółki z WIG-Ukraine: Kernel o 6,7 proc., Astarta o 3 proc., Ovostar o 3,5 proc., IMC o 15,5 proc. oraz Agroton o 0,5 proc.

 

W niedzielę dwa ukraińskie kutry oraz holownik, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Rosja twierdzi, że ukraińskie jednostki naruszyły granicę i wpłynęły na rosyjskie wody terytorialne. MSZ w Moskwie zarzuciło stronie ukraińskiej "prowokację".

 

Komisja Europejska wezwała Rosję do zwrotu zatrzymanych przez Rosję w niedzielę okrętów ukraińskiej marynarki wojennej, jak również przekazania Ukrainie zatrzymanych marynarzy. Na poniedziałek po południu na prośbę prezydenta Ukrainy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał komisję NATO-Ukraina na szczeblu ambasadorów.

 

Playway rośnie o 3,4 proc., choć opublikowane w poniedziałek rano wyniki producenta gier za III kwartał były niższe od konsensusu (zysk netto wyniósł 6,9 mln zł, o 22 proc. poniżej oczekiwań).

 

Silne zwyżki kontynuuje Braster (o 23 proc.). Producent urządzenia do diagnostyki raka piersi poinformował 19 listopada o podpisaniu z chińską firmą Kontrue (Shenzhen) Technology umowy dotyczącej wprowadzania swoich systemów na rynek chiński. Od tego czasu notowania firmy poszły w górę o 115 proc.

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk