• Odbierz prezent
Dzień dywidendy a dzień wypłaty dywidendy. Definicja T+2 na GPW
fot. freepik.com

Kiedy kupić akcje, aby nie przegapić dywidendy? Czym jest odcięcie praw do dywidendy od kursu? Kiedy najwcześniej możemy sprzedać akcje, aby nie stracić praw do dywidendy?

 

Czym jest dywidenda?

W Najlepszym Kursie Inwestowania w Akcje od Zera kontynuujemy bardzo istotny temat dywidend wypłacanych przez spółki notowane na giełdzie. Przypomnę, że dywidenda to udział w zysku wypracowanym przez spółkę akcyjną w poprzednim roku obrotowym. Dywidenda wypłacana jest w formie określonej kwoty na pojedynczą akcję, dzięki czemu taki podział można uznać za najbardziej sprawiedliwy. Mówi się, że udział w zysku to jedno z najważniejszych praw każdego akcjonariusza - i jest to oczywiście prawda, ale nie należy mylić tego z obowiązkiem wypłaty dywidendy. To, że spółka osiągnęła zysk wcale nie oznacza, że musi podzielić się nim z akcjonariuszami i regularnie wypłacać dywidendy.

 

T+2, czyli kiedy kupić akcje, aby otrzymać dywidendę?

Jeżeli już jakaś konkretna spółka zdecydowała się na wypłatę dywidendę z zysku za konkretny rok obrotowy to jest to proces o ściśle ustalonym przebiegu, który jest kluczowy z perspektywy akcjonariusza. Z wielu pytań, jakie można znaleźć czy to na naszym kanale, czy ogólnie w sieci, da się wywnioskować, że kwestia tego kiedy i w jaki sposób dochodzi do wypłaty dywidendy sprawia wielu osobom problemy.

W praktyce jest to jednak dość mało skomplikowany proces, trzeba tylko znać kilka zasad, na podstawie których uzyskujemy prawa do dywidendy.

 

Na Giełdzie Papierów Wartościowych, podobnie jak na wielu innych giełdach, w przypadku przydzielania praw do dywidendy stosowana jest prosta i logiczna zasada T+2, która oznacza że uprawnienia do udziału w zysku spółki (czyli otrzymania dywidendy) możemy uzyskać najpóźniej na dwie sesje handlowe przed tzw. Dniem Dywidendy. Co bardzo ważne - nie są to dwa dni przed dniem dywidendy, ale dwie sesje handlowe, a to wcale nie to samo, co zresztą pokażę na przykładzie.

 

Dzień Dywidendy to ściśle określony przez spółkę termin, w którym ustalane są prawa do dywidendy, czyli tworzony jest rejestr wszystkich akcjonariuszy, którzy otrzymają swój udział w zysku, wyliczany jako kwota na pojedynczą akcję. Dzień Dywidendy musi być dniem handlowym na giełdzie, czyli nie może to być np. sobota lub święto.

Ostatni termin uprawniający do otrzymania dywidendy to tzw. dzień przyznawania praw do dywidendy, który zawsze ma miejsce na dwie sesje handlowe przed Dniem Dywidendy. Po zakończeniu tej sesji dochodzi do tzw. odcięcia dywidendy od kursu akcji.

Polega to na tym, że od kursu zamknięcia odejmowana jest wartość dywidendy na pojedynczą akcję. Czyli, jeśli kurs zamknięcia wynosił 10 PLN, a wysokość dywidendy na akcję 0,20 PLN, to na kolejnej sesji Teoretyczny Kurs Otwarcia będzie równy 9,80 PLN. Wartość dywidendy zawsze jest odejmowana od ceny rynkowej akcji (stąd nazwa: odcięcie dywidendy) na dwie sesje przed Dniem Dywidendy.

 

Na sesji poprzedzającej Dzień Dywidendy akcje notowane są już po odcięciu praw do dywidendy od kursu. Co ciekawe i nie do końca zrozumiałe dla wielu osób - już wtedy możemy sprzedać nasze akcje i nie musimy posiadać ich w Dniu Dywidendy, aby otrzymać udział w zysku spółki. Dlaczego tak jest? Dla KDPW ważne jest, abyśmy posiadali akcje w momencie odcięcia kursu, czyli zrealizowania praw do dywidendy. Jeśli tak się stanie, to możemy sprzedać akcje, nie tracąc praw do dywidendy, bo przecież zostały one już przyznane (ich liczba jest określona na podstawie liczby akcji, które mieliśmy w momencie odcięcia od kursu, np. 100 akcji = 100 PDD).

Czyli, mówiąc najprościej - aby załapać się na dywidendę musimy kupić akcje najpóźniej podczas trwania sesji T+2, czyli na dwa dni handlowe przed Dniem Dywidendy (przed odcięciem od kursu), a najwcześniej możemy sprzedać akcje już na kolejnej sesji, poprzedzającej Dzień Dywidendy. Nie musimy więc mieć akcji w dniu dywidendy i w dniu jej wypłaty

 

Jeśli kupimy akcje po odcięciu dywidendy od kursu, przed Dniem Dywidendy, albo po nim, to nie otrzymamy praw do dywidendy i też nie zostanie nam ona wypłacona.

Oczywiście, jeśli mieliśmy akcje wcześniej w portfelu i zamierzamy utrzymać je dłużej to również otrzymamy prawo do dywidendy i terminy nie są dla nas aż tak istotne.

 

Dzień wypłaty dywidendy to nie dzień dywidendy! Czym jest DWD?

Dzień Dywidendy często jest mylony z Dniem Wypłaty Dywidendy. W sieci można znaleźć setki pytań zaniepokojonych inwestorów, którzy zastanawiają się dlaczego kwota dywidendy nie pojawiła się jeszcze na ich koncie maklerskim, mimo że minął już Dzień Dywidendy.

Wynika to z niezrozumienia obu pojęć - Dzień Dywidendy (a w zasadzie dwie sesje przed nim) służy do ustalenia kto otrzyma udział w zysku, a dopiero Dzień Wypłaty Dywidendy jest terminem, w którym dywidenda powinna zostać nam wypłacona, jak zresztą sama nazwa wskazuje. Dzień Wypłaty Dywidendy może zostać ustalony nawet na kilka-kilkanaście sesji po Dniu Dywidendy, dlatego trzeba zawsze sprawdzać terminy podane przez spółkę i uzbroić się w cierpliwość. 

 

Dzień dywidendy i data wypłaty dywidendy. Gdzie znaleźć informacje o tym wydarzeniu? Obowiązek informacyjny spółki

Jak wiesz, w przypadku wypłaty dywidendy dość istotne są konkretne daty związane z tym wydarzeniem, bez znajomości których możemy kupić akcje za późno albo sprzedać za szybko i stracić udział w zysku.

Spółki, które decydują się na wypłatę dywidendy muszą wywiązać się z obowiązków informacyjnych, czyli w ściśle ustalony i czytelny dla akcjonariuszy sposób ogłosić informacje na temat warunków podziału zysku i dat związanych z wypłatą dywidendy.

Raporty bieżące na ten temat publikowane są w systemie ESPI, dlatego też szczególnie warto śledzić komunikaty spółek, które mamy w portfelu.

Pierwsza wiążąca informacja na temat dywidendy jest publikowana przez spółkę w dniu WZA, po przegłosowaniu uchwały o podziale zysku za poprzedni rok obrotowy. Najczęściej już wtedy ustalone są też wszystkie istotne terminy.

 

Najważniejsze informacje dot. dywidendy:

  • Kwota z zysku netto przeznaczona na dywidendę
  • Ustalona wysokość dywidendy na pojedynczą akcję
  • Dzień Dywidendy
  • Dzień Wypłaty Dywidendy

Informacje na temat terminów można znaleźć też w serwisach branżowych, w tym m.in. na FXMAG w cotygodniowym cyklu artykułów “Kalendarz GPW

 

Dywidenda w praktyce

Wszystko to, o czym mówiłem pokażę teraz na przykładzie dywidendy, którą zdecydowała się wypłacić Grupa Lotos.

Spółka 30 czerwca opublikowała komunikat po WZA, w którym ogłosiła wypłatę dywidendy. Dowiedzieliśmy się z niego, że:

  • spółka podzieli się zyskiem ponad 184,8 mln złotych
  • wysokość dywidendy to 1 PLN na każdą akcję
  • Dzień Dywidendy to 14 września
  • Dzień Wypłaty Dywidendy to 28 września

Dzień Dywidendy ustalono na poniedziałek 14 września, a to oznacza, zgodnie z zasadą T+2, że ostatnim dniem w którym musieliśmy kupić akcje, aby otrzymać dywidendę był czwartek 10 września. Po zakończeniu czwartkowej sesji doszło do odcięcia dywidendy, czyli zmniejszeniu kursu akcji o jej wysokość (w tym przypadku był to 1 PLN). Widać to po kursie - zamknięcie sesji w czwartek wyniosło 39,7000 PLN, a kolejna piątkowa sesja już po odcięciu otworzyła się na 38,9700 PLN. Dlaczego nie na równym kursie 38,7000 PLN? Dlatego, że w fazie przed otwarciem sesji w arkuszu dominowały oferty kupna, co doprowadziło do podwyższenia TKO. Gdyby teoretycznie przed otwarciem nie pojawiły się żadne oferty, kurs otwarcia piątkowej sesji wyniósłby dokładnie 38,7000 PLN.

 

Na piątkowej sesji mogliśmy już sprzedać akcje Lotosu i nie utracić prawa do dywidendy, jednak gdybyśmy kupili akcje w piątek, to nie mamy już szans na udział w zysku. W poniedziałek 14 września miał miejsce natomiast Dzień Dywidendy, w którym ustalono kto otrzyma dywidendę. 

Kwota dywidendy, pomniejszona o 19% podatek (czyli 81 gr na akcję), pojawi się na naszym koncie maklerskim w poniedziałek 28 września.

Czytaj także: Jak obliczyć wysokość dywidendy oraz stopę dywidendy. Czy dywidenda się opłaca?

Czy dywidenda się opłaca? W jaki sposób możemy obliczyć rentowność naszego udziału w zysku spółki?   Zyski z dywidend - czym są oraz jak je obliczyć? Jak wiesz chociażby z poprzedniego odcinka Najlepszego Kursu Inwestowania w Akcje od Zera, dywidenda jest jednym z podstawowych praw każdego akcjon.. Czytaj
Jak obliczyć wysokość dywidendy oraz stopę dywidendy. Czy dywidenda się opłaca?

 

Notowania: Grupa Lotos SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:LTS/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk