• Odbierz prezent
Dzieje się na świecie. Główne instytucje finansowe czeka naprawdę pracowity tydzień [Dziennik Ekonomiczny]
fot. Materiał własny

Piątkowe, mieszane informacje co do uwarunkowań inflacyjnych w USA, wzmocniły przekonanie, że trzeba porzucić nadzieje na rychłe zakończenie podwyżek stóp Fed. W efekcie, notowania akcji na amerykańskim rynku spadły, rentowności obligacji na rynkach bazowych wzrosły, a dolar umocnił się względem euro. Ceny ropy Brent wzrosły w okolice 77USD/b po słowach W.Putina o tym, że Rosja mogłaby ograniczyć wydobycie surowca w odpowiedzi na limit cenowy wprowadzony przez UE. Krajowy rynek pozostawał pod wpływem oczekiwania na przyszłotygodniowe decyzje głównych banków centralnych. Kurs EURPLN oscylował w pobliżu 4,69 natomiast rentowności obligacji podlegały niewielkim wahaniom. Notowania stawek FRA kontynuowały korektę w górę.

Przed nami bardzo ważny tydzień dla globalnych rynków. Najważniejsze banki centralne wykonają pierwszy krok w kierunku zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, ograniczając skalę podwyżek stóp na pojedynczym posiedzeniu.

Dzieje się na świecie. Banki centralne czeka pracowity tydzień [Dziennik Ekonomiczny] - 1

 

Naszym zdaniem w środę FOMC podniesie stopy procentowe o 50pb, do 4,25-4,75%, po czterech z rzędu ruchach po 75pb. Więcej uwagi niż samo - mocno już sygnalizowane - zmniejszenie skali ruchu, przyciągną projekcje, wskazujące do jakiego poziomu stopy mogą wzrosnąć w ramach całego cyklu. Tzw. dotsy najpewniej ponownie powędrują w górę (wobec wrześniowych prognoz stóp w 2023 i 2024 na poziomie 4,6% i 3,9%), wpisując się w ostatnie deklaracje J.Powella, że stopy najpewniej będą musiały wzrosnąć mocniej niż się dotychczas wydawało. W obliczu ostatnich całkiem dobrych danych, Fed najpewniej podtrzyma swoje dosyć optymistyczne oceny dotyczące tempa wzrostu PKB w przyszłym roku. Nasze prognozy są w tym zakresie mniej korzystne i jest to główny czynnik, który sprawia, że wg nas w 2023 nie ma dużej przestrzenie do kontynuacji podwyżek stóp Fed.

Dzieje się na świecie. Banki centralne czeka pracowity tydzień [Dziennik Ekonomiczny] - 2

 

EBC w czwartek wg nas (i konsensusu) zdecyduje się na ograniczenie skali podwyżek z 75pb do 50pb – na taki ruch wskazywały ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Rady Prezesów. Stopa refinansowa wzrośnie do 2,5%, a depozytowa do 2,0%. Podpowiedzią w kwestii dalszej ścieżki stóp będą zaktualizowane prognozy, których horyzont zostanie wydłużony do 2025. Tu kluczowe znaczenie będzie miało to, czy w tym wydłużonym horyzoncie prognostycznym inflacja znajdzie się już w celu EBC. Według wcześniejszych deklaracji na posiedzeniu powinny też zapaść pierwsze decyzje w zakresie planów ograniczania sumy bilansowej (QT).

 

Oprócz EBC i Fedu decyzje o stopach procentowych podejmą również BoE, SNB i Norges Bank (wszystkie w czw.). BoE i SNB wg konsensusu podniosą główne stopy procentowe o 50pb, odpowiednio do 3,5% i 1,0%. Oba banki nie zakończą cyklu podwyżek stóp. Z kolei Norges Bank zapowiedział stopniowe finalizowanie zacieśniania polityki pieniężnej i prawdopodobnie drugi raz z rzędu podniesie stopy o 25pb. SNB oraz Norges Bank zaktualizują również swoje prognozy.

Dzieje się na świecie. Banki centralne czeka pracowity tydzień [Dziennik Ekonomiczny] - 3

 

Poza bankami centralnymi uwaga rynków będzie skupiona na danych inflacyjnych. Inflacja CPI w USA za listopad (we wtorek) powinna pokazać kolejny spadek (CPI do 7,3% r/r z 7,7% r/r, a bazowa CPI do 6,1% r/r z 6,3% r/r). Finalne dane inflacyjne dla Niemiec (wt.), strefy euro (pt.) wskażą szczegółowo źródła pierwszego spadku inflacji HICP od połowy 2021. Publikowana dzisiaj listopadowa inflacja CPI w Czechach powinna wzrosnąć do 15,6% r/r z 15,1% r/r, po tym jak w październiku istotnie się obniżyła po wejściu w życie administracyjnych „dopłat” do rachunków za energię.

 

Wśród innych danych poznamy zestaw wskaźników z sektora realnego w USA (produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna za listopad, czw.) oraz w strefie euro (produkcja przemysłowa za październik, śr.). W nocy ze środy na czwartek poznamy najświeższe dane o kondycji gospodarki Chin (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i inwestycje w listopadzie). Wgląd w przyszłość dadzą wskaźniki koniunktury – indeks ZEW dla Niemiec za grudzień (wt.) oraz wstępne wskaźniki PMI za grudzień (pt.) dla strefy euro, Niemiec i USA.

 

Istotną rynkowo kwestią może być kolejny tydzień sporu na linii Węgry-UE. Rośnie prawdopodobieństwo utraty przez Budapeszt 70% części dotacyjnej KPO (5,8 mld EUR) w przypadku braku formalnego zatwierdzenia tego planu przez KE. Kością niezgody, poza spełnieniem przez Węgry kamieni milowych, jest węgierskie veto w sprawie m.in. pomocy dla Ukrainy. Nieprzekraczalny termin zatwierdzenia mija 19 grudnia, a wcześniej, 15 grudnia odbędzie się szczyt Rady Europejskiej z udziałem liderów państw członkowskich.

Dzieje się na świecie. Banki centralne czeka pracowity tydzień [Dziennik Ekonomiczny] - 4

 

Wśród krajowych danych najbardziej wyczekiwane będą finalne dane inflacyjne za listopad. Odczyt flash wskazał na pierwszy spadek inflacji CPI od czerwca 2021 (pomijając luty 2022 z wpływem Tarczy Antyinflacyjnej), do 17,4% r/r z 17,9% r/r. Uważamy, że przyczynił się tego przede wszystkim spadek cen opału (% m/m), wsparty przez efekty bazy na nośnikach energii, spadek cen paliw (%m/m) oraz normalizację impetu cen żywności. Inflacja bazowa (pt) w listopadzie wg nas wzrosła do 11,2% r/r z 11,0% r/r, przy nadal wysokim impecie (% m/m). Deficyt obrotów bieżących w październiku (śr.) powinien być istotnie niższy niż we wrześniu, ale w ujęciu płynnego roku wzrośnie do 3,9% PKB z 3,7% PKB.

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Dzieje się na świecie. Banki centralne czeka pracowity tydzień [Dziennik Ekonomiczny] - 5


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk