Spadki na giełdach, przecena kryptowalut i coraz wyższe notowania dolara – oto prawdopodobne objawy obaw inwestorów przed coraz bardziej stanowczymi działaniami Rezerwy Federalnej, obliczonymi na stłamszenie inflacji w USA.
Opublikowane w piątek dane pokazały, że majowa dynamika cen w amerykańskiej gospodarce osiągnęła poziom 8,6 proc., czyli najwyższy od grudnia 1981 r.
Rezerwa Federalna może na to zareagować, podnosząc stopę funduszy federalnych nie o 50 pkt bazowych, jak zakłada konsensus rynkowy, ale o 75 pkt bazowych na jednym z dwóch kolejnych posiedzeń.
Na wyższym pułapie może też zakończyć się cały aktualny cykl podwyżek. Dziś rano kontrakty terminowe na stopę Fed zdają się wyceniać 3,5-3,75 proc. jako poziom docelowy. Tymczasem ledwie kilka tygodni temu wycena zakładała szczyt w okolicach 3 proc.
Oczekiwania wobec Fed wydają się wpływać na zmianę notowań dolara. Indeks USD, oddający siłę amerykańskiej waluty, wzrósł dziś rano do 104,5 pkt, zbliżając się do najwyższego poziomu od 20 lat.
Zwyżkują także rentowności obligacji skarbowych USA zarówno 2-letnich, jak i 10-letnich. Zaczynają one przekraczać poziomy 3 proc. A zwiększająca się atrakcyjność oprocentowania bezpiecznych aktywów może sprawiać, że inwestorzy odwrócą się od tych bardziej ryzykownych.
Kapitał zdaje się odpływać z rynków akcji i kryptowalut. Wystarczy przytoczyć, że tylko w skali ostatniego tygodnia główny amerykański indeks S&P 500 spadł o ponad 6 proc. W tym samym czasie bitcoin stracił na wartości 8,5 proc., a ethereum, czyli druga z najpopularniejszych kryptowalut, ok. 10 proc.
Część odpowiedzi na to pytanie poznamy w środę, gdy amerykański bank centralny ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych i przedstawi swoje projekcje makroekonomiczne.
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.