• Odbierz prezent
Enea spółka energetyczna

W czwartek dokonano zatrzymania dwóch byłych członków zarządu spółki energetycznej Enea. Zostali oni oskarżeni o działania na niekorzyść spółki. Jakie są szczegóły tej sprawy?

 

W czwartek agenci z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali dwóch byłych członków zarządu spółki energetycznej Enea. Zarzuty dotyczą podpisania w 2011 r. niekorzystnej umowy zakupu linii energetycznej łączącej Polskę z Białorusią. Enea straciła na tym przedsięwzięciu ok. 15 mln zł.

W 2011 r. Enea kupiła 61 procent udziałów w spółce Annacond Enterprises. Przejęcie miało wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Podmiot ten był właścicielem linii energetycznej łączącej Polskę z Białorusią. Pieniądze trafiły do zarejestrowanej na Cyprze spółki Zelino Ltd

Umowa została podpisana przez dwóch członków zarządu spółki - Maksymiliana G. i Krzysztofa Z. Zostali oni zatrzymani przez CBA na polecenie poznańskich śledczych. Zarzuty względem zatrzymanych dotyczą działania na szkodę koncernu Enea i wielomilionowej straty w majątku przedsiębiorstwa.

Według informacji Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, umowa kupna udziałów w Annaconed Enterprises była skrajnie niekorzystna dla koncernu Enea. Enea nic nie skorzystała na zakupionej spółce, gdyż została ona wydzierżawiona innemu podmiotowi - Heat Engineering Technology Europe, który należał w 100% do Zelino Ltd.

Zelino Ltd był podmiotem, który najwięcej skorzystał na tym przedsięwzięciu. W sierpniu 2011 r. cypryjska spółka otrzymała przelewem od Enei ponad 15 mln zł.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk