• Odbierz prezent
Działania banków centralnych - jak banki przeciwdziałają kryzysowi

Od kilku lat pojawiało się coraz więcej głosów zapowiadających nadejście recesji, spadków na giełdach oraz globalnego kryzysu. Z wielką uwagą przyglądano się poziomom stóp procentowych, inflacji oraz licznym wskaźnikom gospodarczym, szukano podobieństw do zjawisk poprzedzających ubiegłe kryzysy i chyba nikt nie spodziewał się, że wirus z Wuhan będzie miał taki wpływ na światowe rynki finansowe. W obecnej sytuacji wszyscy swoje oczy skierowali ponownie na działania banków centralnych, które będą miały kluczowy wpływ na przeciwdziałanie rozwijającemu się kryzysowi. Nadszedł czas, aby przekonać się czy wyciągnęły one wnioski i odpowiednio przygotowały się na ten trudny okres. 

Źródło załamania – kryzys 2006-2010

Szczyt tego ogólnoświatowego kryzysu przypada na lata 2008-2009, ale pierwsze sygnały można było dostrzec znacznie wcześniej. Już w 2007 roku zaczęły się pojawiać niepokojące informacje na rynku kredytów hipotecznych subprime. Spadające ceny nieruchomości w Stanach Zjednoczonych sprawiły, że hipoteki niewypłacalnych dłużników nie pokrywały ich zobowiązań, a kolejne firmy specjalizujące się w pożyczkach subprime zgłaszały upadłość. Wydarzenia te były regularnie lekceważone i przyćmiewane przez pokonywanie kolejnych szczytów przez kluczowe indeksy giełdowe. 

Kryzys finansowy dotknął wszystkie kraje, ale można zauważyć różnice w działaniu konkretnych banków centralnych. Światowe gospodarki ucierpiały na wiele sposobów i dlatego też przyjęły inne strategie. 

FED - System Rezerwy Federalnej

2008 rok rozpoczął się od wzrostu cen surowców oraz ogromnego spadku nowych miejsc pracy co pociągnęło za sobą spadki na giełdach. W kolejnych tygodniach pojawiały się raporty prezentujące pogorszenie się światowej koniunktury, a instytucje finansowe przedstawiały swoje wyniki za IV kwartał 2007. Wyniki były przerażające i pociągnęły za sobą kolejne już spadki giełdowe. 7 marca FED zapowiedział uruchomienie programu Term Auction Facility polegającego na wypuszczeniu dodatkowych 100mld dolarów w postaci 28 dniowych pożyczek dla banków komercyjnych. Kilka dni później zdecydowano się na program wykupu niepłynnych papierów dłużnych na skalę 200mld dolarów. Brak zaufania wśród instytucji finansowych doprowadził do sytuacji, w której banki przestały obracać MBO oraz CDO z obawy na skończenie ze śmieciowymi papierami wartościowymi. 

TO TYLKO 11% DOSTĘPNEGO ZA DARMO TEKSTU. JEŻELI CHCESZ UZYSKAĆ PEŁNY DOSTĘP ZOSTAŃ PRENUMERATOREM MAGAZYNU INWESTOR LUB DOKONAJ ZAKUPU EBOOKA Czy bezpieczne przystanie istnieją?

 

Czego dowiesz się z pozostałej części?

- jak działa SNB

- jakie działania podejmuje Bank Anglii

- jak funkcjonuje Europejski Bank Centralny

- jak aktualnie banki centralne walczą z kryzysem

Artykuł jest dostępny dla posiadaczy produktu EBOOK Jak zabezpieczyć kapitał przed inflacją?.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Norbert Smaga

Redaktor portalu FXMAG. Prezes zarządu KNRK INDEX. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk