• Odbierz prezent
Działania banków centralnych - jak banki przeciwdziałają kryzysowi

Od kilku lat pojawiało się coraz więcej głosów zapowiadających nadejście recesji, spadków na giełdach oraz globalnego kryzysu. Z wielką uwagą przyglądano się poziomom stóp procentowych, inflacji oraz licznym wskaźnikom gospodarczym, szukano podobieństw do zjawisk poprzedzających ubiegłe kryzysy i chyba nikt nie spodziewał się, że wirus z Wuhan będzie miał taki wpływ na światowe rynki finansowe. W obecnej sytuacji wszyscy swoje oczy skierowali ponownie na działania banków centralnych, które będą miały kluczowy wpływ na przeciwdziałanie rozwijającemu się kryzysowi. Nadszedł czas, aby przekonać się czy wyciągnęły one wnioski i odpowiednio przygotowały się na ten trudny okres. 

Źródło załamania – kryzys 2006-2010

Szczyt tego ogólnoświatowego kryzysu przypada na lata 2008-2009, ale pierwsze sygnały można było dostrzec znacznie wcześniej. Już w 2007 roku zaczęły się pojawiać niepokojące informacje na rynku kredytów hipotecznych subprime. Spadające ceny nieruchomości w Stanach Zjednoczonych sprawiły, że hipoteki niewypłacalnych dłużników nie pokrywały ich zobowiązań, a kolejne firmy specjalizujące się w pożyczkach subprime zgłaszały upadłość. Wydarzenia te były regularnie lekceważone i przyćmiewane przez pokonywanie kolejnych szczytów przez kluczowe indeksy giełdowe. 

Kryzys finansowy dotknął wszystkie kraje, ale można zauważyć różnice w działaniu konkretnych banków centralnych. Światowe gospodarki ucierpiały na wiele sposobów i dlatego też przyjęły inne strategie. 

FED - System Rezerwy Federalnej

2008 rok rozpoczął się od wzrostu cen surowców oraz ogromnego spadku nowych miejsc pracy co pociągnęło za sobą spadki na giełdach. W kolejnych tygodniach pojawiały się raporty prezentujące pogorszenie się światowej koniunktury, a instytucje finansowe przedstawiały swoje wyniki za IV kwartał 2007. Wyniki były przerażające i pociągnęły za sobą kolejne już spadki giełdowe. 7 marca FED zapowiedział uruchomienie programu Term Auction Facility polegającego na wypuszczeniu dodatkowych 100mld dolarów w postaci 28 dniowych pożyczek dla banków komercyjnych. Kilka dni później zdecydowano się na program wykupu niepłynnych papierów dłużnych na skalę 200mld dolarów. Brak zaufania wśród instytucji finansowych doprowadził do sytuacji, w której banki przestały obracać MBO oraz CDO z obawy na skończenie ze śmieciowymi papierami wartościowymi. 

TO TYLKO 11% DOSTĘPNEGO ZA DARMO TEKSTU. JEŻELI CHCESZ UZYSKAĆ PEŁNY DOSTĘP ZOSTAŃ PRENUMERATOREM MAGAZYNU INWESTOR LUB DOKONAJ ZAKUPU EBOOKA Czy bezpieczne przystanie istnieją?

 

Czego dowiesz się z pozostałej części?

- jak działa SNB

- jakie działania podejmuje Bank Anglii

- jak funkcjonuje Europejski Bank Centralny

- jak aktualnie banki centralne walczą z kryzysem

Artykuł jest dostępny dla posiadaczy produktu EBOOK Czy bezpieczne przystanie istnieją?.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Norbert Smaga

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk