• Sklep
  • Odbierz prezent
Walne Zgromadzenie
Z artykułu dowiesz się:

- O decyzjach podjętych przez Walne Zgromadzenie GPW
- o dywidendzie wypłacanej przez GPW za 2016 r.

19 czerwca 2017 r. odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Przyniosło ono wiele ważnych dla rynku decyzji. Zapraszam na krótkie podsumowanie najważniejszych z nich.

 

Marek Dietl nowym Prezesem GPW

Walne Zgromadzenie podjęło decyzję w sprawie wyboru nowego Prezesa Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych. Został nim Marek Dietl, doradca Prezydenta Andrzeja Dudy. Stanowisko Prezesa GPW czyni z Marka Dietla jedną z najbardziej prominentnych osób w świecie polskich finansów. Decyzję musi zatwierdzić jeszcze KNF. Więcej na temat wyboru nowego Prezesa GPW możesz dowiedzieć się, czytając nasz artykuł o wyborze doradcy Prezydenta Dudy na szefa GPW.

 

Nowa Rada Nadzorcza Giełdy

Walne Zgromadzenie podjęło również decyzję o powołaniu nowej Rady Nadzorczej. Z Rady Nadzorczej odwołano Wojciecha Nagela, Grzegorza Kowalczyka, Marka Słomskiego, Eugeniusza Szumiejkę, a także Marka Dietla (nowego Prezesa GPW) oraz Jarosława Grzywińskiego, który do niedawna pełnił obowiązki Prezesa Zarządu GPW, po czym został wybrany na wiceprezesa zarządu GPW.

Na nową kadencję Rady powołano Filipa Paszke, Piotra Prażmo, Krzysztofa Kaczmarczyka, Bogusława Bartczaka, Jakuba Modrzejewskiego, Wojciecha Nagela oraz Eugeniusza Szumiejkę. Z życiorysami nowych członków Rady, można zapoznać się w raporcie bieżącym GPW 35/2017.

 

GPW wypłaca dywidendę

Zgodnie z decyzją Walnego Zgromadzenia, Giełda Papierów Wartościowych wypłaci 90 239 800,00 zł dywidendy z zysku za 2016 r. Na jedną akcję przypada 2,15 zł dywidendy. Dzień dywidendy ustalono na 19 lipca 2017 r., natomiast dzień wypłaty dywidendy przypada na 2 sierpnia 2017 r. Jeżeli nie wiesz czym różni się dzień dywidendy od dnia wypłaty dywidendy, przeczytaj artykuł o tym czy jest dywidenda.

 

Co na to rynek?

Rynek dobrze przyjął decyzje Walnego Zgromadzenia GPW.

 

Kurs akcji GPW w Warszawie - 20-06-2017

 

Po nieznacznym spadku w drugiej połowie wczorajszej sesji, dziś rano możemy zaobserwować wyraźne odbicie. Kurs akcji GPW zyskuje po dziesiątej niemal 1%.

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk