• Odbierz prezent
Dyrektorzy Tether objęci dochodzeniem DOJ w związku z oszustwami bankowymi

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) rozpoczyna dochodzenie w sprawie tego, czy kierownictwo Tether (USDT) dopuściło się oszustwa bankowego. Potencjalna sprawa karna może mieć szerokie implikacje dla branży kryptowalutowej.

Dochodzenie DOJ koncentruje się na wydarzeniach, które miały miejsce lata temu, kiedy Tether wciąż się rozwijał. Prokuratorzy federalni są szczególnie zainteresowani tym, czy Tether ukrywał przed bankami, że transakcje były powiązane z kryptowalutą.

Według jednej z osób, ostatnio DOJ wysłał listy do poszczególnych jednostek, informując ich, że są przedmiotem dochodzenia. Zawiadomienia te wskazują, że wkrótce może zostać podjęta decyzja, czy wnieść sprawę, czy nie.

Potencjalny precedens

Jeśli dochodzenie zakończy się zarzutami karnymi, może to stanowić precedens w podejściu USA do walut. Wynika to z wpływu Tethera jako najpopularniejszego stablecoina. Obecnie w obiegu znajdują się USDT o wartości około 62 miliardów dolarów, które stanowią podstawę ponad połowy wszystkich transakcji Bitcoin. Firma podała w oświadczeniu:

Tether rutynowo prowadzi otwarty dialog z organami ścigania, w tym DOJ, w ramach naszego zobowiązania do współpracy i przejrzystości.

Kontrola stablecoinów

Ogłoszenie w sprawie dochodzenia przychodzi w obliczu wzrostu zainteresowania stablecoinami ze strony organów regulacyjnych. Amerykański Departament Skarbu i Rezerwa Federalna uważają, że USDT może ukrywać transakcje związane z praniem brudnych pieniędzy. Obawiają się również, że tokeny te mogą potencjalnie zagrozić stabilności finansowej.

Dzieje się tak, ponieważ Tether i inne stablecoiny są wspierane przez walutę fiat, zazwyczaj jednego dolara amerykańskiego, albo poprzez rzeczywiste pieniądze lub udziały. Istnieją obawy, że wielu traderów sprzedających swoje stablecoiny naraz może doprowadzić do ucieczki na aktywa zabezpieczające. Według Fitch Ratings, mogłoby to zdestabilizować rynki kredytów krótkoterminowych.

Chociaż w zeszłym tygodniu Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że Tether powinien zostać szybko uregulowany, inni regulatorzy mają odmienne zdanie Na początku tego roku Bitfinex i kilka podmiotów powiązanych z Tether zgodziło się zapłacić 18,5 miliona dolarów w celu zaspokojenia roszczeń prokuratora generalnego Nowego Jorku Letitii James. Twierdzi ona, że firmy ukrywały straty i kłamały, że każdy token był wspierany przez jednego dolara amerykańskiego.

Ponieważ w 2017 roku firmy nie miały dostępu do bankowości, posiadanie rezerw byłoby dla nich niemożliwe. Chociaż firmy zapłaciły grzywnę, zawarły ugodę, nie przyznając się ani nie zaprzeczając zarzutom.

BeInCrypto Polska - Dyrektorzy Tether objęci dochodzeniem DOJ w związku z oszustwami bankowymi


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk