• Odbierz prezent
Dynamiczne zmiany kursu euro względem złotego! Dolar dominuje. Europejska waluta atakowana ze wschodu i zachodu

Wczoraj po krótkiej walce euro (EUR) poddało poziom 1,10 w stosunku do dolara i już jest w połowie drogi do 1,09. Przełamać to wsparcie będzie dużo trudniej, bo już 1,08 na tej parze walutowej ostatni raz widzieliśmy w 2017 r.

Inwestorzy trafnie przewidywali,

że dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy za styczeń będzie pozytywny. I faktycznie, pracę znalazło w sektorze pozarolniczym 225 tys. osób, wobec prognozowanych przez analityków 160 tys. i 145 tys. w grudniu. Stopa bezrobocie minimalnie wzrosła, do 3,6% z 3,5%, ale nie wskutek zwolnień a przez większą podaż pracowników, co jest zjawiskiem pozytywnym. Płaca godzinowa wzrosła o 0,2% m/m, ale tu prognozy były troszkę wyżej ustawione.

Tak więc amerykańska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji,

giełda także bije historyczne szczyty, bank centralny nie ma w zasadzie presji na luzowanie polityki monetarnej. Druga strona ułamka, czyli gospodarka europejska, wciąż wygląda na słabszą. Poniedziałkowe odczyty wskaźnika koniunktury w przemyśle PMI znalazły się wciąż poniżej poziomu 50. Zostało to potwierdzone przez wczorajszy raport o zamówieniach w przemyśle Niemiec w grudniu, które spadły o 2,1% m/m, choć spodziewano się wzrostu. Stąd wniosek, że raczej nie ma co liczyć na większe umocnienie euro względem dolara w najbliższym czasie.

Polska waluta ostatnio wykazuje się większymi wahaniami względem kursu euro,

choć nie wykraczają one wciąż poza szeroki długoterminowy trend boczny 4,20-4,40. Wysoka inflacja w Polsce działa osłabiająco na złotego, zwłaszcza wobec pasywnej polityki Rady Polityki Pieniężnej, która jest przekonana o samoczynnym powrocie inflacji do celu. Tymczasem wczoraj bank centralny Czech niespodziewanie podwyższył stopy procentowe, w odpowiedzi na wzrost cen wywołany podobnymi czynnikami co w Polsce, czyli między innymi wzrostem płacy minimalnej, zestawem działań rządu w celu podwyższenia konsumpcji prywatnej i wzrostem cen administrowanych. Umocniło to czeską koronę do poziomu sprzed 7 lat. Nie może to nie mieć wpływu na kurs złotego, gdyż niektórzy zagraniczni inwestorzy mogą przekładać sytuację Czech na cały region.

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk