• Odbierz prezent
Dynamiczne sesje na rynku srebra. Irak nadal przekracza limity produkcji ropy naftowej

Podczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej dominowali optymiści. Cena ropy WTI chwilowo sięgała okolic 42,50 USD za uncję, jednak do końca sesji spadła poniżej 42 USD za uncję. Z kolei notowania ropy Brent w trakcie wtorkowej sesji dotarły niemal do poziomu 45 USD za uncję, jednak ostatecznie powróciły do rejonu 44 USD za uncję.

Wczorajsza sesja była więc czasem większej aktywności strony popytowej, jednak wiele wskazuje na to, że ten optymizm jest tymczasowy. O ile nie dojdzie do faktycznego przełomu w kwestii szczepionki na Covid-19, to szanse na dalsze wzrosty cen ropy są ograniczone.

Irak nadal przekracza limity produkcji ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Największym wyzwaniem pozostają słabe fundamenty rynku tego surowca, a dokładniej – jego spora nadpodaż. Mimo cięć produkcji ropy naftowej w państwach OPEC, Rosji czy USA i Kanadzie, popyt spadł na tyle znacząco, że nadwyżka na globalnym rynku ropy się utrzymała.

Tymczasem nie wszystkie państwa deklarujące cięcia produkcji, faktycznie trzymają się swoich limitów. W ramach porozumienia OPEC+ duże cięcia wydobycia i eksportu deklarował m.in. Irak, jednak już od wejścia w życie tego dokumentu kraj ten miał problemy z trzymaniem produkcji ropy w ryzach. Wstępne dane pokazują, że lipcowy eksport ropy naftowej z Iraku wzrósł, co sugeruje, że kraj ten wciąż jest daleko od poziomów zadeklarowanych cięć.

Tymczasem dzisiaj uwaga inwestorów na rynku ropy może być bardziej skupiona na USA, gdzie pojawią się dane dotyczące zapasów paliw. Wstępne prognozy zakładały, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA spadły, jednak wczoraj Amerykański Instytut pokazał szacunki ich dużego wzrostu (o ponad 7,5 mln baryłek), więc z dużym prawdopodobieństwem dzisiaj Departament Energii USA także pokaże wzrost zapasów ropy.

Irak nadal przekracza limity produkcji ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO

Dynamiczne sesje na rynku srebra.

Srebro jest gwiazdą bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych. Podczas wczorajszej sesji notowania srebra zwyżkowały o prawie 7%, przekraczając tym samym poziom 21 USD za uncję. Natomiast dzisiaj rano ceny złota kontynuują ruch wzrostowy i chwilowo sięgały już okolic 22,80 USD za uncję. To najwyższy poziom notowań tego kruszcu od 2017 roku.

Niemniej, już dzisiaj wyraźniej widoczna jest presja strony podażowej na rynku srebra, a wskaźniki sugerują wykupienie tego rynku. To oznacza, że po tak dynamicznych zwyżkach, możemy mieć do czynienia z konsolidacją lub odreagowaniem spadkowym, wynikającym chociażby z chęci realizacji zysków przez niektórych inwestorów.

Niemniej, średnio- i długoterminowe perspektywy dla cen srebra pozostają dobre. Na fali ultraluźnej polityki monetarnej kluczowych banków centralnych świata oraz możliwości przedłużenia się kryzysu gospodarczego na najbliższe lata, inwestorzy mogą chętnie dodawać metale szlachetne do swojego portfela – nie tylko złoto, uznawane za bezpieczną przystań, ale także srebro.

Irak nadal przekracza limity produkcji ropy naftowej - 3

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: SREBRO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SILVER/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk